נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר היום (ש') כי ממשלת האחדות בין תנועת פת"ח לבין חמאס תקום ביום שני. זאת בעקבות עיכובים הנובעים, על פי הדיווחים, מהמחלוקות בין התנועות לגבי התיקים השונים. 

סוכנות הידיעות הפלסטינית 'מען' הביאה מדבריו של המחוקק הפלסטיני עזאם אל-אחמד, שאמר כי ממשלת האחדות תכלול בין 15 ל-17 שרים, שיושבעו ביום שני ברמאללה.

ביום חמישי אמר אל-אחמד לכתבים בעזה כי מפלגתו וחמאס הגיעו להסכם אודות שמות השרים שיכהנו בממשלת האחדות. עוד אמר אל-אחמד כי הסכם הפיוס בין התנועות, עליו חתמו הצדדים לפני כחודש, הינו בלתי-הפיך. ישראל התנגדה בתקיפות להקמת ממשלת אחדות הכוללת את חמאס, ובירושלים השעו את השיחות עם הפלסטינים לאחר ההודעה על הפיוס.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר הערב כי "לרשות יש תגובה מתאימה לכל צעד בו תנקוט ישראל", וזאת בעקבות הטענה כי ישראל החליטה להחרים את יחסיה עם הרשות בעקבות הכוונה להקים ממשלת אחדות.  


אבו מאזן. "לא נתחיל, אך נגיב על כל פעולה". צילום: רויטרס

בפגישה עם תומכיו אמר מחמוד עבאס: "הודיעו לנו היום כי אם נרכיב ממשלה יחרימו אותנו". הוא הוסיף, כי "למרות האיומים של ישראל, הממשלה תורכב ביום שני מעצמאים ומומחים, לא מפת"ח ולא מחמאס, ואין בה נציגות מאף ארגון. ישראל מחרימה אותנו בגלל ההסכם עם חמאס. חמאס הוא חלק מהעם שלנו".  

יו"ר הרשות הפלסטינית הציג בפני האורחים את קוויה הכלליים של ממשלתו. לדבריו, הממשלה החדשה מייצגת את המדיניות של הרשות. "הממשלה מכירה בישראל וגם בהסכמים הבינלאומיים", הדגיש. "מדוע ישראל מתנגדת לממשלה?".  

אבו מאזן הזהיר את ישראל כי "אם תקפיא את כספי המסים הפלסטינים שהיא אוספת עבור הרשות, נגיב בהתאם. נגיב על כל צעד שלה בצעד משלנו. לא נתחיל, אך נגיב על כל פעולה. כשישראל תמנע מאיתנו את כספי המסים שהם אוספים תמורת 3%, תהיה לנו תגובה". גורמים פלסטינים רמזו כי בין היתר ישקלו ברשות הפלסטינית, כתגובה, להצטרף לבית הדין הפלילי בהאג.

תרמו להכנת הידיעה: חאלד אבו טועמה וטובה לזרוף (ג'רוזלם פוסט)