הותר לפרסום: משטרת מחוז דרום הצליחה במבצע חוצה יבשות להחזיר שתי בנות שנחטפו מאמן (34), תושבת באר שבע על ידי אביהן (45).

ב-27 באפריל, הגישה האם תלונה בתחנת משטרת ב"ש נגד האב של הבנות על הפרת הסדרי ראייה, בכך שהאב לא החזיר את הבנות בגילאים 3 ו-5 בזמן לאמן.

ביום הגשת התלונה החלו חוקרי המשטרה, בפיקודו של רפ"ק דורון אלוני, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת העיר, בניסיונות לאתר את הבעל, וביצעו פעולות חקירה דחופות עוד באותו לילה, כולל שיחה עם שדה התעופה בן גוריון, שם התברר כי הוא כבר עזב את הארץ.

מהר מאוד התברר כי האב חטף את בנותיו, הוציא להן דרכונים וכבר הספיק לטוס יחד איתן ליוון, משם לטורקיה ומשם לרוסיה, עד שהגיע ליעד האחרון - תאילנד.

בשלב זה, הוחלט במחוז הדרומי על הקמת צוות חקירה מיוחד, שלווה ע"י פרקליטות המדינה, יחידות ארציות והאינטרפול של אגף החקירות והמודיעין. בני משפחתו, שני אחים ואחות, שעפ"י החשד סייעו לו בחטיפה תוך שהם מפעילים עליה לחצים לרשום מסמך חתום בשמה בו היא מאשרת לכאורה כי האב לקח את הבנות בהסכמתה.


דרמה בין יבשתית. צילום ארכיון: מרק ישראל סלם

האם, שהתגעגעה לבנותיה, כתבה להם מסמך בכתב ידה, אך הם דרשו על פי החשד יותר: מסמך רשמי באמצעות עורך דין. הפרקליטות, שהייתה מעורבת בעניין, סירבה לדרישה.

ככל שחלף הזמן מצבו הנפשי של האב הידרדר וגם מצבו הכלכלי ועלה חשש ממשי לשלומן של הבנות. בהערכת מצב שביצעו במשטרת המחוז הדרומי, עם כלל הגורמים המעורבים, הוחלט להוציא צו מעצר בינלאומי נגד החשוד.

במקביל החלו להתקבל ידיעות כי מצבו הכספי של האב מדרדר ובכוונתו לברוח עם הבנות לווייטנאם. עוד נודע, כי האב ביום שישי נוהג לפקוד עם בנותיו את בית חב"ד ולכן בהתארגנות מהירה הוחלט להטיס את האם ביום חמישי למזרח הרחוק.

מאחר ואין הסכמי הסגרה עם תאילנד, וגם הם אינם חתומים על אמנת האג, הוחלט לערב את נציג משטרת ישראל במדינה, ואז עלה רעיון לביצוע תרגיל חקירתי יצירתי במדינה האסייתית, דבר שדרש את הטסתה המהירה של האם למדינה ביום חמישי האחרון, והותיר חלון זמנים קצר של מספר שעות בודדות בו האב החשוד בחטיפה לא היה עם בנותיו.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן 

ואכן התרגיל פעל כך: הרשויות עצרו את האב ביום שישי על שהייה בלתי חוקית. הוא שוחרר לאחר מספר שעות, תוך התחייבות לעזוב את תאילנד עד יום שני הקרוב ובזמן שהיה עצור הבנות והאם היו על המטוס חזרה ארצה, טיסתן מומנה על חשבון המדינה.

מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, התייחס לפרשה: "יש בפרשה זו את כל האלמנטים של דרמת מתח ותסריט הוליוודי, אבל מדובר באירוע אמת בו נשקפה סכנה ממשית לחייהן של שתי בנות שנחטפו על ידי אביהן לחו"ל.

תחנת באר שבע בשילוב הפרקליטות, יחידות מחוזיות ואגף החקירות והמודיעין עבדו ברגישות ובמקצועיות עקב בצד אגודל עד שהצליחו להחזיר הביתה את הבנות בריאות ושלמות.

"שילוב הזרועות של כלל הגופים תוך פעילות מבצעית וחקירתית חוצה מדינות ויבשות הייתה דוגמה למודל ומופת בכל הקשור לעבודת צוות, והתנהלות מקצועית ואחראית של כלל הגופים ששלומן וביטחונן של הילדות הקטנות היה לנגד עיניהן".

האם עצמה אמרה בהתרגשות ל"מעריב השבוע": "אני מאושרת ולא מאמינה שבנותיי חזרו אליי. הגעתי למצב של ייאוש. היו לא רגעים שבהם הייתי מיואשת לגמרי, וחששתי שלעולם, חלילה וחס, לא אפגוש את בנותיי שוב. אני פשוט עדיין לא מעכלת את מה שעבר עליי בסוף השבוע".