הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, ואשתו, רונית, צפוים להיחקר היום (ד') במשרדי יחידת להב 433 של המשטרה, בקשר לפרשת הרפז. אשכנזי זומן לשעות הבוקר המוקדמות והוא צפוי להיחקר במשך שעות ארוכות.

החקירה צפויה להיערך על ידי שני צוותי חקירה מקבילים, שבוחנים את החשדות נגד אשכנזי ונגד אשתו. כזכור, רונית אשכנזי הייתה דמות מרכזית בבדיקה שערך מבקר המדינה, ובחקירה שנוהלה בפרשת הרפז לאחריה, שהתבססה בעיקר על הקלטות וההתקשרויות בינה לבין הרפז.

אשת הרמטכ״ל לשעבר צפויה מחר גם היא למסור את עדותה. בעדויותיה הקודמות סיפרה רונית כי הולכה שולל על ידי הרפז והיא, בסה"כ, "ריכלה ופיטפטה". ההערכות הן ש"הריכולים והפטפוטים" עשויים לגלות דבר עבירה, וככל הנראה צפויה אשכנזי להיחקר גם היא מחר תחת אזהרה כחשודה בפרשה. רונית עברה בעבר בדיקת פוליגרף ויצאה דוברת אמת, כשהשאלות נגעו לכתיבת המסמך והפצתו ומעורבותה בכך. במשטרה מעריכים כי בני הזוג צפויים להיחקר גם בהמשך.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


אשכנזי. צילום: מרק ישראל סלם

בנוסף, אתמול נחקר מזכיר הממשלה והפרקליט הצבאי לשעבר אביחי מנדלבליט במשך 10 שעות במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יח"ה) - בחשד לעבירות של הפרת אמונים בכל הקשור למסמך המפוברק בפרשת הרפז.

באשר לעובדה שמנדלבליט נחקר יומיים ברציפות ובסה"כ 20 שעות, אומרים גורמים המעורים בפרטי החקירה כי הדבר נעשה בשל כך שבמשטרה מצאו סדקים וסתירות בעדותו, ועל כן נאלצו להמשיך בחקירה במשך שעות ארוכות.

במשטרה מייחסים למנדלבליט חשד לפיו בעת כהונתו כפרקליט צבאי ראשי ידע על מסמך הרפז ועל עצם היותו מזויף, אולם בשיחותיו עם היועץ המשפטי לממשלה ועם גורמים בכירים נוספים, לא יידע אותם, לכאורה, בפרטים שהיו בידיו.


מנדלבליט. מעמדו כמזכיר הממשלה מתערער. צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

גורם המעורה בפרטי החקירה ציין כי גם היום לא הצליח מנדלבליט לשכנע את החוקרים, ועל פניו נראה כי המשטרה תמצה את התשתית הראייתית שבידיה בחקירה הנוכחית ולא תזמן בימים הקרובים את מזכיר הממשלה לחקירה נוספת.

בשלב זה קשה לקבוע בוודאות כי המשטרה תעביר את חומר החקירה עם הקביעה שישנה תשתית ראייתית לביצוע העבירות בהן נחשד מנדלבליט, אולם על פניו, לנוכח הממצאים שבידי החוקרים, נראה כי מסקנה שכזו אינה תלושה מהמציאות.

כמו כן, לא מן הנמנע כי התעמקות בחקירה תוביל להוספת חשדות באשר לסוג העבירות המיוחסות למנדלבליט, ביניהן עבירות של שיבוש הליכי חקירה. בכל מקרה, כבר עתה מסתמן מצב שבו מעמדו של מנדלבליט כמזכיר הממשלה מתערער ואף יותר מכך.