בדיקה ראשונית של נתיחת גופת הנער הפלסטיני, נדים נווארה בן ה-17, שנהרג במהלך ההתפרעויות האלימות בביתוניה ביום הנכבה, מעלה כי מותו נגרם כתוצאה מאש חיה.

זאת לאחר שבגופה נמצאו שני חורים, האחד של כניסת הקליעה והשני של יציאת הקליע. עם זאת, הדו"ח הסופי עדיין לא פורסם. גורם המודע לנעשה בנושא סיפר ל"מעריב השבוע", כי מצב הגופה השתמרה יחסית כדי להבחין בפצעי הכניסה והיציאה של הירי. "להערכתי, פגיעה מעין זו לא נגרמת מירי כדורי גומי, אלא רק מאש חיה", אמר הגורם. ארבעה רסיסים הוצאו מהגופה, ולפי ההערכות אלו הם רסיסי עופרת מהקליע. 

גופתו של נווארה נותחה במכון לרפואה משפטית באוניברסיטת אל קודס באבו דיס על ידי הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר עאלול, שני פתולוגים ישראליים ד"ר נחמן ריקרדו וד"ר רון קוגל ומומחים מארה"ב ודנמרק.  במקביל, משפחת של הנער העבירה את הקליע לתביעה הפלסטינית. בארגון בצלם דורשים להעביר את הקליע למצ"ח לצורך בדיקה בליסטית. 


הסרטון שתפס את התקרית

התקרית אירעה לפני כשלושה שבועות במהלך הפרות סדר אלימות בין כוחות הביטחון למתפרעים פלסטינים ביום הנכבה. על פי דיווחים פלסטינים, כוחות צה"ל פתחו באש חיה ממנה נהרגו נווארה וחברו מוחמד אבו טאהר בן ה-16. בהמשך, פורסם סרטון בו נצפה נווארה מתמוטט. הפלסטינים ביקשו התערבות בינלאומית לחקירת האירוע. במקביל, הודיעה משפחת הנער על נכונותה לבצע נתיחת הגופה.

בסרטון אחר, שפורסם על ידי רשת CNN, נצפה חייל צה"ל יורה ברובה שהותקן עליו התקן המשמש לירי כדורי גומי. בצד השני, נצפה נער פלסטיני שנפגע לכאורה ומתמוטט. לטענת הפלסטינים, מדובר בירי כדורי עופרת ולא גומי. בצה"ל דחו את הדיווח וטענו כי מדובר בכדורי גומי.

החייל היורה ממערך התקשורת, שהצטרף לכוחות צה"ל בהתמודדות מול הפרות הסדר האלימות ביום הנכבה, הושעה מתפקידו עד לסיום התחקיר של מצ"ח.  עם זאת, בצה"ל עדיין לא נמצאה ראיה לכך  שהוא זה שירה בנער וגרם למותו.

מדובר צה"ל נמסר: "הנושא נמצא בחקירה".

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן