(עדכון אחרון: 22:40)

נמשכים החיפושים הנרחבים ביהודה ושומרון אחר שלושת הנעדרים עמם אבד הקשר מאז אמש (ה'). עד כה נמנעו במערכת הביטחון מלציין מה בדיוק הרקע להיעדרות, אך ככל שהשעות נוקפות ללא התקדמות משמעותית - הולכת וגוברת הדאגה לגורלם.

הלילה גם דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי הארגון הסלפי הקיצוני "דאעש-פלסטין", אשר פועל להשתלטות על עיראק, לקח אחריות על האירוע. במערכת הביטחון בודקים את הדיווח, ולצד זאת ממשיכים לבדוק את האפשרות כי דווקא חוליה של חמאס היא האחראית.

ברשות הפלסטינית, אשר חתמה לא מכבר על הסכם פיוס עם חמאס, גם כן מיהרו להכחיש כל קשר לפרשה. עדנאן אל-דמאירי, דובר מטעם מנגוני הביטחון הפלסטינים בגדה המערבית, השיב להצהרת נתניהו כי הרשות אחראית לשלומם של שלושת הנעדרים, ואמר: "שלושה מתנחלים נעדרים, למה זו אשמת הרשות הפלסטינית? אין לנו שום קשר לזה. אם אסון טבע יכה בישראל, האם נהיה אחראים גם כן? זה שיגעון ובלתי מתקבל, אין לנו שום מידע בנושא".


נתניהו ויעלון בהערכת מצב עם המזכיר הצבאי לרה"מ, אייל זמיר. צילום: חיים צח, פלאש 90

למרות הדברים, בשיחה שערך הלילה נתניהו עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, הוא אמר כי "אבו מאזן נושא באחריות לשלומם של הנעדרים. מה שקורה בשטח מאז הכנסת חמאס לממשלה הפלסטינית הוא הרסני, וזאת תוצאה ישירה של מתן דריסת רגל ברשות לארגון טרור רצחני".

עם זאת, גורמי ממשל בכירים בוושינגטון עדיין דוחים את האשמת ממשלת הפיוס בהידרדרות הביטחונית בגדה, תהליך שנמשך מזה זמן רב בשל היחלשות הרשות. גורמים מדיניים בישראל, לעומת זאת, הדגישו כי אף שחמאס וגורמי טרור אחרים היו נוכחים בשטח כל השנים האחרונות, הפיוס הפלסטיני בשילוב חולשת הרשות, גרם להם להרים ראש.

כזכור, כוחות צה"ל, המשטרה והשב"כ עורכים ביממה האחרונה מאמצים גדולים כדי לאתר שלושה נערים מאזור גוש עציון, אחד מהם בעל אזרחות אמריקנית. לפי דיווחים שונים - קיים חשש לאירוע חטיפה, שבעקבותיו גם נמצאות יחידות מיוחדות במערכת הביטחון בכוננות.

עם הנערים אבד הקשר אמש (ה'), בסביבות השעה 22:20. כפי הנראה, השלושה יצאו לכיוון כביש היציאה מירושלים וניסו לתפוס טרמפ ליד היישוב אלון שבות.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


חייל צה"ל עורכים חיפושים בגוש עציון, היום. צילום: פלאש 90

מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך הלילה אבד הקשר עם שלושה נערים באזור גוש עציון. כוחות הביטחון פועלים על-מנת לאתר את הנעדרים ועורכים כעת סריקות נרחבות באזור".

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערכת מצב ביטחונית בלשכתו שבקריה שבתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון יעלון, השר לביטחון פנים אהרונוביץ', הרמטכ"ל ונציגי השב"כ. להערכת המצב הגיע גם ראש השב"כ, יורם כהן.

בסיום הערכת המצב מסרו גורמים מדיניים: "האירוע הזה הוא המשך ישיר להסלמה ביהודה ושומרון, מאז שאבו מאזן צירף את ארגון הטרור חמאס לממשלה הפלסטינית". מי שעוד עודכן בהתפתחויות הוא שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, וזאת מאחר ואחד הנעדרים הוא כאמור בעל אזרחות אמריקנית. כהמשך ישיר לכך, שוחח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

בעקבות הערכת המצב גם הורה שר הביטחון יעלון לסגור את אזור גוש עציון ודרום הר חברון במעגלים של מחסומים נוספים. צה"ל פרש מחסומים סביב ובדרך לרצועת עזה במטרה למנוע הברחתם של הצעירים לרצועה. 


המשך ישיר להסלמה ביו"ש. חיילי צה"ל עורכים חיפושים בגוש עציון, היום. צילום: פלאש 90

גורם ביטחוני אמר כי מושקע מאמץ מודיעיני רב כדי למנוע בכל מחיר תרחיש של הברחת החטופים, לכאורה, אל שטחה של רצועת עזה או מעבר לגבול מצרים, וכי כוחות מוזרמים לסריקות בכל הצירים המובילים לגבול. במקביל, כוחות חי"ר ומג"ב ממשיכים בסריקת השטחים שבין הדרכים באזור.

כמו כן, שוחח ראש הממשלה עם משפחות שלושת הנעדרים ואמר להם: "אני יודע שאתם עוברים רגעי ייסורים. תהיו חזקים. מדינת ישראל תעשה כל מאמץ עבור בניכם ואני מבטיח לעמוד איתכם בקשר".


רכב צבאי ביהודה ושומרון, היום. צילום: פלאש 90

לאחר התייעצות מוקדמת יותר עם שני השרים בלשכת רה"מ בירושלים, הגיעו נתניהו, יעלון ואהרונוביץ' לתל אביב והם מנהלים את האירוע הנחשד ונחקר כחשד לפיגוע מיקוח, מהקריה.

נתניהו גם עדכן באירוע את הנשיא שמעון פרס, ואת הנשיא הנבחר ראובן ריבלין בהתפתחויות האחרונות. במהלך היום עודכנו גם שרי הקבינט. ויו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


חיילי צה"ל ביהודה ושומרון. צילום: פלאש 90

דובר צה"ל, מוטי אלמוז, ערך ביהודה ושומרון מסיבת עיתונאים ובה אמר: "אבד הקשר משעות הלילה המאוחרות עם שלושה נערים באזור גוש עציון. מאז שעות הבוקר אנחנו עסוקים בפעילות מבצעית - שמטרתה לחפש אחר האנשים ולהביא אותם. בשעות האחרונות אנחנו מרכזים מאמץ מודיעיני גדול מאוד ומנסים להתחקות אחר מה שנעשה עם הנערים מאז שהם נעלמו. גם הצבא וגם השב"כ מקיימים הערכות מצב ופעילות שמטרתן להבטיח את הגעת הנערים".