ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך הערב (ש') בבסיס הקריה בת"א התייעצות בטחונית עם שר הביטחון משה יעלון, ראש השב"כ יורם כהן, הרמטכ"ל בני גנץ וראש המוסד תמיר פרדו. זאת על רקע המאמצים לעלות על עקבותיהם של אייל יפרח (19), גיל-עד שער (16) ונפתלי פרנקל (16), שלושת תלמידי הישיבה הנעדרים מאז יום חמישי.

בהתבטאות ראשונה מול המצלמות מאז דווח על החשד שהשלושה נחטפו בשטחי הגדה המערבית, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "מטבע הדברים איני יכול למסור את כל מה שידוע לנו, אך כן אוכל להגיד זאת - הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור, חד וחלק. אין שום ספק בכך".

נתניהו שב והטיל את האחריות המלאה לפיגוע החטיפה על הרשות הפלסטינית והדף את טענותיה כי החטיפה בוצעה בשטח בשליטה ישראלית וכי הרשות עודכנה באירועים רק 12 שעות אחרי שהחלו, כשאמר: "הטענה שהרשות אינה נושאת באחריות כיוון שהאירוע בוצע בשטח בשליטת ישראל היא מופרכת מיסודה. גם כשבוצעו פיגועים במרכז הארץ מי שהיה אחראי היא הרשות, ששולטת בשטח ממנו יוצאים המפגעים, וזה בדיוק המקרה הזה". 

נתניהו אישר כי מנגנוני הביטחון של הרשות משתפים פעולה עם ישראל בחקירת האירוע, אולם לדבריו, מדובר בהנחיה שניתנה על ידו. ראש הממשלה מנה את הנחיותיו לכוחות הביטחון: "הנחיתי להפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו לאיתור החטופים, למנוע אפשרות העברתם לרצועת עזה או לכל מקום אחר, להכין את כל הכוחות לכל תרחיש אפשרי, לדרוש מן הרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו מאזן - שמתחומה יצאו החוטפים - לעשות כל מה שנדרש לסייע בהחזרת החטופים בשלום. זו אחריות הרשות ואנו רואים בה ובאבו מאזן אחראים על כל התקפה היוצאת משטחם בין אם מדובר ביו"ש או ברצועת עזה".


נתניהו לצד יעלון וגנץ, היום. צילום: קובי גדעון, לע"מ 

נתניהו קשר בין האירוע הנוכחי לבין ממשלת האחדות בין פת"ח לחמאס שהוקמה ברצועה: "האירוע ממחיש את מה שאנחנו אומרים מזה חודשים ארוכים: שהברית עם החמאס מביאה לתוצאות קשות ביותר, שהינן הפוכת מקידום השלום בינינו לבין הפלסטינים. כל ארגוני הטרור מחויבים להשמדת ישראל, והם מעודדים מהברית הזו. הם מנסים לחטוף ולפגוע בכל אזרחי ישראל באשר הם. הם אינם בוחלים בשום מטרה ואינם זקוקים לתמריץ או לתירוץ לשם כך. לצערנו, מעת לעת הם מצליחים. רק בשנה האחרונה סיכלנו עשרות נסיונות כאלה". הוא הוסיף: "הגורמים שאמרו שההסכם (בין חמאס לפת"ח) יסייע לקידום השלום, רואים עכשיו את התוצאות האמיתיות של החיבור הזה".

שר הביטחון יעלון, שדיבר אחרי נתניהו, אמר כי "אנו עושים כל מאמץ להשיב את הנערים ולא נשקוט. בימים האחרונים שוקדים כוחות הביטחון על מאמץ מודיעיני רחב היקף במטרה להגיע אליהם. זו משימה מורכבת המצריכה מאיתנו אחריות ושיקול דעת". על החטיפה עצמה אמר יעלון: "זה אירוע חמור שלא נוכל להשלים איתו ונדע לשים את ידנו על מבצעיו ומתכנניו".  

הרמטכ"ל בני גנץ אמר: "מדובר באירוע חמור שמצטרף לאירועים אחרים. צה"ל, על כלל יחידותיו, פועל בהנחיית הדרג המדיני מזה יומיים בכל מקום שבו נדרשת פעולה, בהיקפים הולכים ומתרחבים. נעשה ככל הנדרש כדי להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל הניתן. נפקח עין על זירות אחרות כמו עזה". 

ישיבת מליאת הממשלה תתקיים מחר במשרד ראש הממשלה בקריה שבתל אביב, ולא בירושלים כבדרך כלל. זאת בשל רצונו של ראש הממשלה להישאר בקרבת מטה הפיקוד המטכ"לי בקריה ובקרבת מטה השב"כ, המרכזים את הפעילות המודיעינית והמבצעים סביב אירוע חטיפת שלושת הצעירים הישראלים.

גורם בכיר במערכת הביטחון אמר מוקדם יותר היום כי כוחות הביטחון ביצעו "התקדמות מסוימת" בנסיון למצוא את השלושה במהלך הלילה. בלילה בוצעו מעצרים רבים באיזור יהודה, שמטרתם היא להתקרב למעגל הפנימי ובכך להגיע לחוטפים. גורמים צבאיים סיפרו כי ישנם מספר כיוונים שנבדקים. עם זאת, סייגו הגורמים, ההערכה היא כי האירוע צפוי להימשך עוד זמן רב.

כוחות הביטחון התמקדו בדרום חברון, אך ערכו גם פעילות אינטנסיבית בכל אזור גוש עציון ודרום איו"ש. כוחות הצבא, השב"כ והמשטרה נמצאים בגיוס כמעט מלא של כל הכוחות הסדירים, ופועלים במשמרות סביב השעון. מאז תחילת המבצע נוספו עשרות מחסומים בגזרת איו"שׁ. בגזרת ירושלים ומעלה אדומים הועלתה רמת הכוננות.