ועדת המשנה לזכויות אנשים עם מוגבלות - אישרה היום (ד') תקנות לפיהן רכבות מקומיות כדוגמת הרכבת הקלה בירושלים וזו הצפויה בגוש דן - יחויבו לבצע התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות.

בין היתר נקבע כי בכל קרון יותקנו לפחות שתי דלתות לצורך כניסה ויציאה של אדם המתנייד בכיסא גלגלים; הדרך המובילה למושבים המיועדים לבעלי מוגבלות תהיה ללא מדרגות ופנויה ממכשולים; רצפת הקרונות תהיה עשויה מחומר מונע החלקה; לחצן ההפעלה לפתיחת דלת הקרון יובלט ויסומן עבור אדם בעל מוגבלות בראייה; בכל קרון תודיע מערכת כריזה בקצב איטי וברור על התחנה הקרובה והבאה, ויפעל שילוט אלקטרוני של שמות התחנות. עוד נקבע כי יבוצעו התאמת נגישות בתחנת רכבת קלה ובתחנות מרכזיות - שמהן ייצאו רכבות קלות.

התקנות דורשות את הצבעת מליאת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות שצפויה לאשר אותן כלשונן, והן ייכנסו לתוקף כעבור חודש מיום פרסומן.

>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


צילום: מרק ישראל סלם

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ אילן גילאון (מרצ): "זהו צעד נוסף במהפכת הנגישות. למעלה ממיליון מאזרחי ישראל חיים עם מוגבלויות שונות בתפקוד, ותחבורה ציבורית מותאמת היא אמצעי מרכזי לשילובם באופן מלא בחברה. עיקרון הנגישות הוא מושג רחב בהרבה מרמפה ומעלון. נגישות משרתת כל אדם שהמרחב הציבורי עלול להכביד עליו, בהם ילדים וקשישים. לא פעם מדרגה אחת היא ההבדל בין עבדות לחירות".