יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ עמרם מצנע, בעבר אלוף פיקוד המרכז, מגנה את דברי הרב דב ליאור לפיהם חטיפת הנערים היא "עונש של הקב"ה על רקע החקיקה האנטי דתית בכנסת".

לדברי מצנע "התבטאותו של הרב הטוען כי אי קיום מצוות בקרב העם היהודי היא שהובילה לחטיפה, מזכירה שיש קשר בין הקיצונים בצד שלנו לקיצונים בצד השני. אלו כמו ח"כ זועבי תולים את החטיפה בסיבות לאומיות ואילו הרב ליאור תולה זאת בסיבות דתיות.

''החטיפה היא מעשה טרור ואם הקדוש ברוך הוא, רוצה להעניש את הכופרים, מדוע נחטפו דווקא נערים המקיימים מצוות? זה אבסורד וזועק לשמיים ויש לגנות התבטאויות מסוג זה", הדגיש מצנע.

הרב ליאור, רבה של העיר חברון ומחשובי הרבנים בציונות הדתית, פרסם אתמול גילוי דעת ובו הוא מציין כי החטיפה היא למעשה עונש מהקדוש ברוך הוא, זאת על רקע החקיקה האנטי-דתית בכנסת של הממשלה הנוכחית, וכמו כן על הרצון למסור שטחי ארץ ישראל למחבלים כלשונו.


תגובות חריפות למאמר. הרב דב ליאור. צילום: מרק ישראל סלם

בגילוי הדעת אומר הרב ליאור כי "אם נחשוב שהצרות באות במקרה וממנהג העולם ולא בגלל מעשינו, הקב"ה יעניש אותנו על עצם מחשבה זו".

"עדים אנו להידרדרות קשה בגישתה של הממשלה ביחס לדמותה היהודית של המדינה.. פגיעה וכרסום בצביון היהודי של חיינו הציבוריים כמו פגיעה בתא המשפחתי.. פגיעה בהליכי הגיור", הוסיף הרב."כל זאת", סיכם הרב ליאור, "בנוסף לרצון התמידי להסגרת חבלי ארץ לידי המחבלים באשליה שנשיג בכך שלום".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הגיבה על הדברים: "הרב הראשי של קרית ארבע דב ליאור הסביר עכשיו שחטיפת שלושת הנערים היא עונש על היוזמות להכרה בנישואים גאים ובגיורים רפורמיים.

"טוב לדעת שהרב הקדוש פתח קו ישיר לאלוהים וקורא את המחשבות שלו; אם הוא באמת מתקשר עם כוחות עליונים בצורה כל כך אינטימית, אולי שיעשה לנו טובה על הדרך וגם ישאל שם איפה החטופים נמצאים.

"עד שליאור יביא מהשמיים משהו מועיל, הוא מוזמן לשמור את ההסתה המכוערת שלו לעצמו. אנחנו בינתיים ננסה להבין מה עשינו שמגיע לנו עונש בדמות נוכחותו בחיינו".

ח"כ הרב דב ליפמן (יש עתיד) בתגובה לדברי הרב דב ליאור: "כאדם דתי למדתי שאיננו מכירים את נסתרות דרכי האלוקים. אני לעולם אעדיף לדבר דברי אחדות מאשר דברי הסתה".

פרופסור אשר כהן מאוניברסיטת בר אילן הצטרף גם כן לביקורת ואמר: "חוסר תיאום חסר תקדים בשמיים, ממש מאחורי הפרגוד. בעוד הרב דב ליאור הבהיר שהחטיפה התרחשה בגלל חוק הגיור, הרב שטיינמן קבע שזה קרה בגלל חוק הגיוס. הייתכן, ואני רק שואל מכיוון שלא זכיתי להיחשף לפנקסו של הקב"ה, שכל זה קרה בגלל חלק מהרבנים בימינו?"

דברי הרב שעוררו זעם