"גירוש האסירים המשוחררים יפתח על הכיבוש את שערי גיהנום", כך אמר הערב (ה') דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, במסיבת עיתונאים ברצועת עזה בהתייחס לאפשרות שישראל תגרש את הפלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ושעצרה מחדש במהלך המבצע להחזרת הנערים החטופים - אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגל-עד שאער.

במהלך מסיבת העיתונאים דרש דובר חמאס ממצרים לשאת באחריותה לגבי עסקת שחרור האסירים באוקטובר 2011. אבו זוהרי הוסיף כי ישראל "ניסתה את מדיניות הגירוש והתאכזבה אל מול עוצמת בני עמנו. אם ישתמש שוב במדיניות זו, הכיבוש יפתח על עצמו את דלתות הגיהנום - וכל האופציות פתוחות כתגובה על פשעי ישראל. יש לנו את הכח, וימים יוכיחו".

הערב הותר לפרסום כי מבין האסירים שנעצרו מחדש, ישנם ארבעה פעילי חמאס שנשאו בעבר עונש של מאסרי עולם כפולים, 12 שנשאו עונש מאסר עולם, שניים שנגזרו עליהם למעלה מ-30 שנות מאסר, 17 שנגזרו עליהם בין 20 ל-30 שנות מאסר ועוד חמישה נידונו לעד 20 שנות מאסר. ישראל ביקשה להבהיר כי מדובר ב"כמה מהמחבלים הכבדים ביותר שחמאס הוציא מקרבו לאורך השנים, אף ששמותיהם טרם הותרו לפרסום".

בכיר החמאס הדגיש בדבריו כי "ההתנגדות בכל צורותיה היא זכות לגיטימית לעם הפלסטיני למען שחרור האדמה, המקומות הקדושים והאסירים". הוא גינה את הצהרות יו"ר הרשות אבו מאזן בסעודיה: "הצהרות הנשיא עבאס אינן מייצגות את העם הפלסטיני, השהידים ואסירי תנועת פת"ח. מי שמוותר על אינתיפאדה - מבודד את עצמו. האינתיפאדה היא הדבר העצום ביותר בהיסטוריה הנוכחית שלנו, והיא מתחדשת עם הגברת המתקפה והלחץ על בני העם שלנו".


פעילי חמאס בעזה. צילום: רויטרס

בנוסף גינה אבו זוהרי את התיאום הביטחוני עם ישראל, הגדיר אותו "פשע" והדגיש כי הואבניגוד להסכם קהיר. הבכיר בחמאס דרש מממשלת האחדות "לשאת באחריות להגנה על בני העם שלנו בגדה המערבית וברצועת עזה, ולחשוף את פשעי הכיבוש נגד בני העם הפלסטיני בגדה בכלל ובחברון בפרט".

אבו זוהרי קרא ל"עמים הערביים החופשיים לעמוד לצד העם הפלסטיני, כיוון שירושלים היא הסוגייה שלכם והעם הפלסטיני הוא העם שלכם ואחיכם". בכיר חמאס פנה לקהילה הבינלאומית וקרא לה "לשאת באחריות אל מול הסבל של העם הפלסטיני בגדה וברצועת עזה". במסיבת העיתונאים ציינו בחמאס את ששת פעילי הזרוע הצבאית של הארגון, שנהרגו בהתפוצצות מנהרה "בעת שנערכו למבצע".

במקביל, חבר הוועד הפועל של פת"ח ג'בריל רג'וב, אמר הערב כי הוא מתנגד לחטיפת אזרחים "פלסטינים או ישראלים", אך "כנראה שישראל אינה מבינה אלא שפת החטיפות". רג'וב צוטט בתקשורת הפלסטינית כאומר: "חטיפת חיילים הפכה להיות הפתרון היחיד לשחרור אסירינו שישראל מבינה. מיום ליום מספרם הולך וגדל בבתי הכלא של הכיבוש".

הבוקר איים חמאס להצית אינתיפאדה שלישית בגדה המערבית. בכיר בתנועה, סלאח ברדוויל אמר כי "אנו מסוגלים להצית אינתיפאדה שלישית, ואין איש שיוכל למנוע את זכותנו זו כאשר הלחץ על העם הפלסטיני יגבר". הבכיר שיבח את "ההתנגדות הפלסטינית, אם אכן היא עומדת מאחורי חטיפת שלושת הנערים".

לידיעה תרם יובל בגנו