אזעקה נשמעה הלילה (חמישי) ביישובי חוף אשקלון, לאחריה יירטה מערכת 'כיפת ברזל' רקטה שנורתה מעל העיר אשקלון.

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר אחרי ירי הרקטה מהרצועה: "מטרת הירי לעברנו ברורה, אולם לקהילות חוף אשקלון עמידות איתנה והחוסן הנדרשים לגבות את צה"ל בימים אלו".

קודם לכן, הודיעו בחמאס כי יגיבו בחריפות על פעולות ישראל: "גירוש האסירים המשוחררים יפתח על הכיבוש את שערי גיהנום", כך אמר הערב (ה') דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, במסיבת עיתונאים ברצועת עזה בהתייחס לאפשרות שישראל תגרש את הפלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ושעצרה מחדש במהלך המבצע להחזרת הנערים החטופים - אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגל-עד שאער.

יירוט של כיפת ברזל. ארכיון. צילום: אדי ישראל, פלאש 90

במהלך מסיבת העיתונאים דרש דובר חמאס ממצרים לשאת באחריותה לגבי עסקת שחרור האסירים באוקטובר 2011. אבו זוהרי הוסיף כי ישראל "ניסתה את מדיניות הגירוש והתאכזבה אל מול עוצמת בני עמנו. אם ישתמש שוב במדיניות זו, הכיבוש יפתח על עצמו את דלתות הגיהנום - וכל האופציות פתוחות כתגובה על פשעי ישראל. יש לנו את הכח, וימים יוכיחו".

הערב הותר לפרסום כי מבין האסירים שנעצרו מחדש, ישנם ארבעה פעילי חמאס שנשאו בעבר עונש של מאסרי עולם כפולים, 12 שנשאו עונש מאסר עולם, שניים שנגזרו עליהם למעלה מ-30 שנות מאסר, 17 שנגזרו עליהם בין 20 ל-30 שנות מאסר ועוד חמישה נידונו לעד 20 שנות מאסר. ישראל ביקשה להבהיר כי מדובר ב"כמה מהמחבלים הכבדים ביותר שחמאס הוציא מקרבו לאורך השנים, אף ששמותיהם טרם הותרו לפרסום".

בכיר החמאס הדגיש בדבריו כי "ההתנגדות בכל צורותיה היא זכות לגיטימית לעם הפלסטיני למען שחרור האדמה, המקומות הקדושים והאסירים". הוא גינה את הצהרות יו"ר הרשות אבו מאזן בסעודיה: "הצהרות הנשיא עבאס אינן מייצגות את העם הפלסטיני, השהידים ואסירי תנועת פת"ח. מי שמוותר על אינתיפאדה - מבודד את עצמו. האינתיפאדה היא הדבר העצום ביותר בהיסטוריה הנוכחית שלנו, והיא מתחדשת עם הגברת המתקפה והלחץ על בני העם שלנו".