שבוע בדיוק מאז החל מבצע "שובו אחים", לאיתור שלושת הנערים החטופים, וההסלמה בגדה ובדרום נמשכת: חייל צה"ל נפצע קל הלילה (בין חמישי לשישי) במהלך עימותים בקלנדיה. הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים, מחמוד ג'יהאד דודין, בן 13, שנהרג בעימותים לפנות בוקר בדורא, שבאזור חברון. בשעות הצהריים מת מפצעיו צעיר פלסטיני נוסף, מוסטפא אסלאן, בן 22, שנפגע במהלך עימות עם צה"ל בקלנדיה.

הפלסטינים דיווחו על עוד כמה פצועים בפעילות בגדה המערבית הלילה, במהלכה נעצרו 26 בכירים בחמאס, והתבצעו פשיטות על מוסדות של הארגון.

עוד הלילה, תקפו כלי טיס של חיל האוויר ברצועת עזה, בפעם השנייה בתוך יומיים. חמישה יעדי טרור הותקפו, בהם שלושה משגרים מוטמנים בצפון הרצועה, מוקד פעילות טרור במרכזה ואתר לאחסון אמצעי לחימה בדרומה. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרות. הפלסטינים דיווחו על כמה פצועים בתקיפת צה"ל.

התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטה אמש לעבר אשקלון, שמערכת כיפת ברזל יירטה. אין נפגעים ולא נגרם נזק. ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר אחרי ירי הרקטה: "מטרת הירי לעברנו ברורה, אולם לקהילות חוף אשקלון עמידות איתנה והחוסן הנדרשים לגבות את צה"ל בימים אלו".

כיפת ברזל. ארכיון. צילום: אדי ישראל, פלאש 90

במהלך הפעילות הלילה, נהרס ביתו של עבאס אל-ערורי, בכפר ערורה שליד רמאללה. אל-ערורי הוא אחד מהפעילים הבולטים להקמת תשתיות טרור חדשות של חמאס באזור הגדה המערבית, ודחף לפעילות טרור נגד ישראל. כמו כן, מתבצעות פעילויות אינטנסיביות לאיתור שלושה מבוקשים נוספים שעליהם התקבל מידע מודיעיני ויש חשד שגם הם מעורבים בפעילות טרור נגד ישראל. עימותים נרשמו הלילה עם כוחות צה"ל גם בשכם ובמחנות פליטים נוספים.

בתוך כך, בצה"ל אומרים כי "מורגשת בימים האחרונים עלייה בחיכוך עם האוכלוסיה הפלסטינית. וישנה הרבה יותר התנגדות כשבאים לבצע מעצרים".

הותר לפרסום כי במהלך השנה אותרו ונחשפו על ידי השב"כ בסיוע שב"ס לא פחות מ-11 מקרים שבהם החלו אסיריים בטחוניים שכלואים בארץ להניע פעילי טרור כדי לבצע פיגועי חטיפה של חיילים ואזרחים ישראליים. חקירת השב"כ נגד חלק מהמעורבים התנהלה עד לאחרונה ,כאשר רק לפני שלושה חודשים חשף שרות הביטחון התארגנות של אנשי פת"ח שתכננו לבצע פיגועי חטיפה בסיוע משפחתם. 

לצד זאת, הגורמים בצבא מספרים שהאוכלוסיה הפלסטינית מרגישה את הנוכחות המוגברת של צה"ל ואת השינוי בשטח - וגם זה "עושה את שלו", הלחץ על תשתיות הטרור של חמאס בגדה צפוי להימשך בימים הקרובים.

שלשום נפלו שתי רקטות בשטחי הנגב המערבי. נזק נגרם למבנה. צה"ל הגיב במתקפה על חמישה מוקדי טרור. ירי זה מצטרף ל-13 הרקטות ששוגרו לעבר ישראל מאז תחילת מבצע "שובו אחים" לאיתור שלושת הנערים החטופים: נפתלי פרנקל, גיל עד שער ואייל יפרח .

בחמאס הודיעו כי יגיבו בחריפות על פעולות ישראל. "גירוש האסירים המשוחררים יפתח על הכיבוש את שערי גיהנום", אמר דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, במסיבת עיתונאים ברצועת עזה בהתייחס לאפשרות שישראל תגרש את הפלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ושעצרה מחדש במהלך המבצע להחזרת הנערים החטופים.

החיפושים נמשכים. מבצע "שובו אחים". צילום: פלאש 90

במהלך מסיבת העיתונאים דרש דובר חמאס ממצרים לשאת באחריותה לגבי עסקת שחרור האסירים באוקטובר 2011. "ישראל ניסתה את מדיניות הגירוש והתאכזבה אל מול עוצמת בני עמנו", הוסיף אבו זוהרי. "אם ישתמש שוב במדיניות זו, הכיבוש יפתח על עצמו את דלתות הגיהנום - וכל האופציות פתוחות כתגובה על פשעי ישראל. יש לנו את הכוח, וימים יוכיחו". 

אתמול הותר לפרסום כי מבין האסירים שנעצרו מחדש, ישנם ארבעה פעילי חמאס שנשאו בעבר עונש של מאסרי עולם כפולים, 12 שנשאו עונש מאסר עולם, שניים שנגזרו עליהם למעלה מ-30 שנות מאסר, 17 שנגזרו עליהם בין 20 ל-30 שנות מאסר ועוד חמישה נידונו לעד 20 שנות מאסר. ישראל ביקשה להבהיר כי מדובר ב"כמה מהמחבלים הכבדים ביותר שחמאס הוציא מקרבו לאורך השנים, אף ששמותיהם טרם הותרו לפרסום".

בכיר החמאס הדגיש בדבריו כי "ההתנגדות בכל צורותיה היא זכות לגיטימית לעם הפלסטיני למען שחרור האדמה, המקומות הקדושים והאסירים". הוא גינה את הצהרות יו"ר הרשות אבו מאזן בסעודיה: "הצהרות הנשיא עבאס אינן מייצגות את העם הפלסטיני, השהידים ואסירי תנועת פת"ח. מי שמוותר על אינתיפאדה - מבודד את עצמו. האינתיפאדה היא הדבר העצום ביותר בהיסטוריה הנוכחית שלנו, והיא מתחדשת עם הגברת המתקפה והלחץ על בני העם שלנו".