ח' (24) מהקריות, סטודנט למשפטים, פוטר מחברת נספרסו שבועיים לאחר שסיים שירות מילואים בן שבוע. השבוע, באמצעות עו"ד ליאת שטיין ממשרד עו"ד חן שטיין, הגיש ח' תביעה לבית המשפט על פיטורים לא חוקיים ודרישה לפיצוי בסך 102 אלף שקל.

"לא צריך להיות משפטן גדול כדי להבין שעשו לי עוול", מספר ח', "אבל נחמד שהמציאות פוגשת את ספרי הלימוד". הצעיר התחיל לעבוד בחברה בסוף 2012 ."במשך כל תקופת עבודתו החברה הייתה שבעת רצון ממנו", טוענת עו"ד שטיין, "חודשיים לפני הפיטורים הוא קיבל בונוס ומכתב הערכה. לא ייתכן שבמציאותהנוכחית חברות בארץ ידרסו את החוק ברגל גסה ויפגעו בצעירים שמשרתים במילואים ועוד לומדים באקדמיה. מה היה החטא שלו? תרומה למדינה?".

תשעה חודשים לאחר תחילת עבודתו בחברה, יצא ח' למילואים לשבוע ימים, וכבר אז נתקל בתגובה צוננת. "המנהל שלי כתב למפקד שלי, וזה ענה לו שהמילואים חשובים אבל הסכים בכל זאת לקצר את המילואים ביום. באותו שבוע החליט המנהל שלי להציב אותי למשמרת בוקר ביום המילואים, והגעתי לעבודה".


החייל שפוטר, "עשו לי עוול"

לפני שלושה שבועות חזר הצעיר משירות מילואים של שבוע ולאחר שתי משמרות קיבל לידו זימון לשימוע לפני פיטורים. כבר אז הבין המשפטן הצעיר לאן נושבתהרוח, ולמד היטב את החומר לקראת השימוע. בין היתר, הוא מצא כי מדובר בעבירה פלילית וכי העונש על פיטורים בנסיבות אלו חמור מאוד. במהלך השימועלא הסתיר ח' את הידע המשפטי שלו. "חשבו שאני פראייר. טענו שיש חוסר שביעות רצון ממני. כבר בשימוע הפרכתי את הטענות והודעתי במפורש שהפיטורים פסולים ושהתירוץ שמוצג בפני לא הגיוני ומופרך".

הוא הוסיף כי "מאכזב מאוד לראות שבחור צעיר שכל עתידו לפניו, עובד קשה כדי לממן שכר דירה ולימודים במשפטים צריך למצוא עצמו נלחם על זכות בסיסית".

"נבדוק לעומק"

בחברת נספרסו מודים כי נעשתה טעות חמורה: "לצערנו אכן חלה טעות חריגה והעובד קיבל מכתב פיטורים לפני הזמן המותר בחוק. אנו מתנצלים על הטעות".עוד נמסר כי החברה העבירה הצעה לעובד לחזור למשרתו הקודמת, או לקבל תוספת שכר בגין 15 הימים הנוספים. נוסף על כך, נמסר מהחברה: "אנו נבדוק את המקרה לעומקו ונפיק לקחים, כדי שלא יקרה בשנית".

"חברת נספרסו מקפידה על קיום הוראות החוק ופועלת על פי נוהלי עבודה מסודרים, גם בנוגע לזכויות עובדים לאחר שירות מילואים. הרקע לפיטורי העובד לא היה כלל יציאתו לחמישה ימי מילואים, אלא נסיבות אחרות שפורטו בפניו ואין ברצוננו לפרט כדי לשמורעל פרטיותו".

>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן