"אנחנו מעריכים את ראש הרשות ואת ראש עיריית חברון, שהתעלו מעל הסכסוך וקראו לשחרור הבנים מיד" - אמרה הערב (א') רחל פרנקל, אמו של נפתלי, בנאומה בעצרת ההמונים שהתקיימה בכיכר רבין בתל אביב למען שחרורם המיידי של שלושת הנערים החטופים - נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח.

עשרות אלפים, מכל הארץ ומכל השכבות והקשת הפוליטית, לא נרתעו מהחום הכבד והלחות הגבוהה והגיעו בהמוניהם לעצרת ההזדהות בכיכר. העצרת שאורגנה על ידי המטה להשבת החטופים ומומנה על ידי ארגון "משפחה אחת", הופיעו בהתנדבות אומנים מובילים (בהם צביקה פיק, רמי קליינשטיין, ליאור נרקיס, מירי מסיקה, קובי אפללו ויונתן רזאל) והיא התקיימה על רקע כרזת הענק - "שרים למען שובם". את העצרת הינחה אברי גלעד, שביקש להדגיש את האחדות של כולם ואת התקווה לשובם של החטופים.

רבים לבשו את החולצות עם הכיתוב המסמל את האחדות - "ביחד לשובם". בין האלפים היו גם כאלו שהגיעו ממרחקים עם שלטים שהונפו בכל מהלך העצרת ואף הם סימלו את הכמיהה לשובם מהיר של הנערים החטופים והאחדות החוצה קווים פוליטיים: "שותפים לתפילה", "שבו בנים לגבול" ו"מחזקים את המשפחות", היו בין עשרות השלטים שהונפו על ידי המשתתפים.

רחל, אמו של נפתלי פרנקל, בעצרת הערב. צילום: מרק ישראל סלם

פרנקל, שבפעם הראשונה מאז חטיפת הנערים, הודתה בפומבי לרשות על הסיוע, הדגישה בנאומה המרגש: "זו עצרת של אהבה, של ביחד. נתן שרנסקי סיפר לנו שמה שהחזיק אותו בכלא, למרות שלא היה לו מושג מה קורה בחוץ, היתה הוודאות שנלחמים עבורו בחוץ". פרנקל המשיכה: "אי שם ישנם שלושה נערים, שיודעים שאין מצב שנרפה, שאין סיכוי שמישהו יוותר".

איריס יפרח, אמו של אייל, הדגישה בנאומה: "מרגש ומאחד לראות את האחדות" והוסיפה בקריאה ישירה לבנה החטוף: "עם ישראל מחזיר לך אהבה, כל העם התאחד, דואג לשובך. מחכים לחבק אותך בחום. נתפלל כולנו לשובם המהיר של אייל, נפתלי וגיל-עד".

גם בת גלים שער, אמו של גיל-עד, הדגישה את תחושת האחדות: "יש כאן עם שלם איתנו, שמחכה לך,מייחל לשובך הביתה בשלום. בארץ ובעולם התאחדות לקראת שובכם וכשתחזרו תגלו שמשפחתנו התרחבה מאוד בארץ ובעולם".

כיכר רבין מתמלאת, מוקדם יותר הערב. צילום: מרק ישראל סלם

בעצרת בלטו בנוכחותם גם אישי ציבור מימין ומשמאל, בהם הנשיא הנבחר, ראובן ריבלין, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג והרב הראשי לתל אביב, ישראל מאיר לאו.

"לא הגענו הנה, כדי לעסוק בהערכות מצב וכדי לערוך תחקירים", ציין ריבלין בפתח נאומו - "באנו הנה כדי להתפלל בכל השפות ובשם כל הדתות. התפילה שאנו נושאים הערב אינה רק יהודית, או ישראלית. אנו נושאים הערב תפילה אנושית, של אם על בנה, של אב על ילדו. זוהי תפילת המלאך המעז לעמוד גם בפני אלוהים ולזעוק - אל תשלח ידך את הנער! אנו עומדים כאן הערב ביחד וקוראים אל כל מי שלב אדם בו - אל תשלחו ידיכם את הנערים!"

ריבלין והרצוג בעצרת. צילום: אבשלום ששוני

בהמשך עלה לנאום ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג ואמר: "אל לנו להפסיק את המאמצים להשבת הנערים. הם אינם סמל אלא נערים ששגרת חייהם נגדעה באחת בידי מחבלים. כמו כל נער בישראל אנו מחוייבים להחזיר להם את הצחוק, הדמע ושמחת הנעורים".

"יחד לשובם". העצרת, הערב בכיכר רבין. צילום: יוסי אלבוים