במערכת הפוליטית הביעו הערב (ב') זעם על הרצחם של שלושת הנערים החטופים. חבר הקבינט ויו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, רומז כי בישיבת הקבינט המתכנסת בשעה הקרובה הוא ידרוש פעולה תקיפה נגד חמאס ואומר: "אין מחילה לרוצחי ילדים. ליבנו עם המשפחות כעת. זה הזמן למעשים ולא לדיבורים".

חברת הקבינט, שרת המשפטים ויו"ר התנועה, ציפי לבני, אומרת לקראת ישיבת הקבינט המתכנסת כעת: "19 ימים ארוכים וקשים של מחשבה על המשפחות ועליהם, של דאגה, איסוף מודעין, החלטות, חיפושים בלתי פוסקים ותקווה. גם מול עובדות קשות. נמשיך להכות בעוצמה בחמאס, למען העתיד".

חבר הקבינט והשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' אומר לפני הישיבה: "היום, לאחר 18 ימים של חיפושים נרחבים בהם השתתפו כלל כוחות הביטחון, נמצאו גופותיהם של שלושת הנערים החטופים. מכאן, יחד עם כל בית ישראל, אני מבקש להשתתף בצערן העמוק ולחזק את ידי שלושת המשפחות הכואבות שער, פרנקל ויפרח. יהי זכרם של אייל גיל-עד ונפתלי ברוך".

עם היוודע דבר מציאת גופותיהם של שלושת הנערים, פרסם נשיא המדינה שמעון פרס הודעת אבל: "כל העם מרכין הערב ראש ביגון כבד מנשוא. זה 18 ימים שהעם התפלל בפה אחד כי גורל הנערים הנפלאים שלנו יהיה כי ימצאו חיים ושלמים. עתה, עם קבלת הבשורה המרה עם ישראל כולו מתאבל על מותם בטרם עת של מיטב נערינו הצעירים".


בנט. ידרוש פעולה.  צילום: מרק ישראל סלם

פרס הוסיף: "לצד האבל הכבד, אנו נשאר נחושים להעניש ביד קשה את המחבלים הנפשעים. מלחמתנו בטרור רק תגבר ולא תיחלש כדי שטרור רצחני זה לא יעז להרים את ראשו. ברגע קשה זה אני מבקש לחבק בחום ולחזק את ידיהם של האימהות, האבות הנפלאים ובני המשפחה של נפתלי גיל-עד ואייל, אשר חינכו את ילדיהם במסירות נפש והנחילו להם אהבת עם, תורה וארץ".

השר אורי אריאל, יו"ר תקומה בסיעת הבית היהודי אמר: ״אבל כבד. במלחמה כמו במלחמה צריך להכות במחבלים ללא רחם מצד אחד ולתת תשובה ציונית הולמת מצד שני. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, יצחק הרצוג, פרסם הודעה בה אמר: "חטיפה ורצח נערים תמימים באישון לילה הוא פשע נתעב ובלתי נסלח. אין לכך כל הסבר או צידוק אנושי ואני משוכנע שידיהם הארוכות של כוחות הביטחון יגיעו אל המרצחים. ידענו בעבר פיגועים קשים וכואבים והתגברנו וכך יהיה גם הפעם. אלה הם חיינו בארץ הזאת".

הרצוג הוסיף ומסר תנחומים למשפחות: "בשבועות האחרונים נחשפנו לשלושה נערים ישראלים שהפכו להיות הבנים של כולנו, אייל, נפתלי וגיל-עד. צר לי מאוד על ששירת חייהם נגדעה על ידי מחבלים נפשעים. ליבי ותנחומי עם המשפחות. יהי זכרם של הנערים ברוך".

שר התחבורה, ישראל כץ, קורא לשרי הקבינט לקבל הערב החלטה על יציאה למבצע צבאי רחב היקף נגד חמאס, בגדה וברצועת עזה כאחד: "18 ימים של מתח וציפייה הסתיימו בבשורה הקשה על מציאת גופותיהם של גיל-עד, נפתלי ואייל ז"ל. אני משתתף בצער המשפחות. חייבים לפעול בכל העוצמה ולהרוס את תשתית החמאס ביו"ש ובעזה. יש ללמד את חמאס לקח שלא ישכח לעולם".


"יש ללמד את חמאס לקח שלא ישכח לעולם". כץ. צילום: מרק ישראל סלם

שר החינוך, הרב שי פירון הביע צער על הירצחם של שלושת הנערים ואומר: "בערב קשה זה אני משתתף בצערן של המשפחות. הבשורה על רצח הנערים בדמי ימיהם קורעת את הלב ובעת הקשה הזאת אני מחבק ומאמץ את המשפחות". שר החינוך הנחה את משרדו לתגבר את צוותי הייעוץ והפסיכולוגים כדי שילוו את תלמידי הישיבה ויתנו להם את כל הסיוע הנדרש.

הנשיא הנבחר ראובן (רובי) ריבלין אמר: "את אשר יגורנו בא. חששנו היה כבד אך הייתה בלבנו תקווה גדולה שגם שהטרור הרצחני יחמול על הנערים. רק אמש פגשתי את המשפחות ויחד היישרנו מבט של תקווה לבאות, אך נכזבנו. לבנו בשעה הקשה הזו עם המשפחות האמיצות שתמיד יהיו לנו לסמל של גבורה ואמונה בשעות הקשות ביותר.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, וחברי סיעת מרצ בכנסת משתתפחם בצערן של משפחות יפרח, שער ופרנקל. "חטיפת נערים ורציחתן היא פשע מלחמה שיש להעניש עליו במלוא חומרת הדין. יחד עם זאת, דווקא ברגעים אלו, חיוני להבחין בין האחראים למעשה הנפשע לבין הגורמים הפלסטינים שהוקיעו אותו, ובראשם נשיא הרשות הפלסטינית אבו-מאזן".

גלאון הוסיפה: בצד ההוקעה והענישה הנחושה של הרוצחים ושולחיהם, יש לנקוט מהלכים מדיניים שיחזקו את הגורמים המתונים האלו".

ח"כ עיסאווי פריג' כתב בדף הפייסבוק שלו: "היום הזה הוא יום עצוב, יום בו כולנו משתתפים בכאבן של שלוש משפחות שאיבדו את היקר להן מכל. אבל למרות העצב, הקולות מהממשלה כבר נשמעים, והם לוחמניים - לרסק, לשבור, להכניע".

פריג' הוסיף י "האמת המרה היא שהנקמה אולי מתוקה ברגע הראשון אבל כואבת אחר כך. מדינת ישראל כבר ״ריסקה״ את החמאס אין ספור פעמים והוא עדיין עומד על הרגליים. הדרך היחידה להיאבק בהצלחה בגורמים הקיצוניים, היא לספק תקווה לאוכלוסיה הפלסטינית. תקווה לחיים טובים יותר לעצמם ותקווה לחיים חופשיים יותר לעמם. בלי התקווה, של הפלסטינים ושל הישראלים, כולנו נמשיך להתבוסס במעגל אימה בלתי פוסק".