ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ב') עם שלוש המשפחות של הנערים שנרצחו והביע את תנחומיו בשם ממשלת ישראל לבני המשפחות האבלים.

הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס בשעה זו והשרים ייבחנו במהלך הישיבה מספר הצעות של מערכת הביטחון לפעולת ענישה נגד חמאס בעקבות תוצאותיה הטראגיות של חטיפת שלושת הנערים.

בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה: "ביגון מאד כבד מצאנו הערב שלוש גופות וכל הסימנים מצביעים על כך שאלו הגופות של שלושת נערינו החטופים. הם נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם. בשם כל עם ישראל אני מבקש לומר למשפחות היקרות - ליבנו שותת דם. העם כולו בוכה איתם. נביא את הבנים לקבר ישראל. נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם ולא ייראו אותם עוד. החמאס אחראי והחמאס ישלם. יהי זכרם של שלושת הבנים ברוך".

בתוך ישיבת הקבינט כבר חלוקות הדעות באשר להיקף ואופי התגובה נגד חמאס על רציחתם של שלושת הנערים החטופים. עם זאת, ישנה כמעט תמימות דעים בקרב השרים באשר לצורך בתגובה עוצמתית נגד הארגון.

בנוסף לשר נפתלי בנט התובע פעולה חד משמעית למיגור הטרור של חמאס ביו"ש, מציג בישיבה עמדה דומה גם השר גלעד ארדן שקורא לקבינט לקבל החלטה על הריסת בתי המחבלים, צמצום תנאי אסירי חמאס בישראל למינימום שדורשת אמנת ז'נבה וחזרה למדיניות הסיכולים הממוקדים נגד בכירי חמאס הפוליטיים והצבאיים בעזה. השר ארדן, כשר התקשורת, יקרא בישיבה גם לטפל במקביל בתופעת ההסתה נגד ישראל בכלי התקשורת של הרשות הפלסטינית ולשקול את שיתוקם על ידי ישראל.

השרים לבני ולפיד לא צפויים להתנגד נוכח האווירה הקשה אבל בעיקר בשל היותה של הטרגדיה גם הזדמנות מדינית מבחינת ישראל לפעול נגד החמאס.

מי שיצטרכו להכריע הם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון שאינם נוטים לקבל מבצע צבאי נרחב, לא ברצועת עזה אבל גם לא ביו"ש במהלך חודש הרמדאן שרק נפתח אתמול. גורמים מדיניים מבהירים עם זאת, כי השרים יישקלו את כלל ההצעות והשלכותיהן וכי לא תתקבל כל החלטה על תגובה נגד חמאס בלהט הרגע הקשה הזה, כדבריהם.


הזדמנות מדינית מבחינת ישראל לפעול נגד החמאס. לפיד ולבני. צילום: מרק ישראל סלם

לילה לא שקט בגדה

עימותים קשים נרשמים הערב בין חיילי צה"ל לתושבי חלחול "שנכבשה על ידי החיילים". כך דיווחו הערב מקורות פלסטינים. על פי הדיווח, 200 תושבים מקומיים מיידים אבנים ובקבוקים ריקים לעבר החיילים, שמנסים לפזר אותם באמצעות גז מדמיע.

עוד דיווחו הפלסטינים כי עשרות מתנחלים התאספו באזור "כרמי צור", בכניסה לחלחול, הניפו דגלי ישראל וקוראים קריאות נגד הערבים.

בתוך כך, קרא הערב (ב') יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן לקיום ישיבת חירום של ההנהגה הפלסטיניתף כדי לדטון בהתפתחויות, כך מסר דוברו נביל אבו רודיינה. ואילו חמאס איים הלילה שבמידה וישראל תסלים את המצב, בעקבות מציאת גופות שלושת הנערים, "ייפתחו שערי הגיהינום".

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, הכחיש שוב את המעורבות של החמאס בפרשת החטיפה והרצח של שלושת הנערים הישראלים. "מה שפורסם הוא עפ"י הגרסה הישראלית, ישראל מנסה להכשיר את הקרקע לתוקפנות נגד חמאס", כתב בדף הפייסבוק שלו. "איומי ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו כלפי הרצועה לא מפחידים אותנו. הכיבוש נושא באחריות לכל הסלמה, ונתניהו מנסה להפוך את המצב ועליו להבין שאיומיו אינם מפחידים את חמאס, ואם ייצא למלחמה על עזה, אז שערי הגיהנום ייפתחו עליו".