ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין קורא להימנע ממבצע צבאי גדול ברצועת עזה או מבנייה בהתנחלויות בעקבות רצח הנערים. דיסקין גם מזהיר מפני "גזעני תג מחיר, נבחרי ציבור ורבנים" הקוראים למעשי נקם.

בפוסט ארוך שפרסם היום בעמוד הפייסבוק שלו כתב דיסקין כי "תהיה זו טעות ללכת למהלכים גדולים ונואלים, כמו אלו שנשמעו בתקופה האחרונה: לכבוש את עזה, למוטט את הרשות או ללכת לגלי בניה נוספים בהתנחלויות. אפשר לכבוש את עזה, אבל מה נעשה יום לאחר שנשלים את הכיבוש? אפשר למוטט בקלות רבה את הרשות הפלסטינית ומה אז? נקים מחדש את הממשל הצבאי? נלך לגלי בניה נוספים בהתנחלויות ורק נזרז את הסנקציות הממתינות מעבר לפינה. כל אחד מרעיונות אלו יפגע בנו קשות והשלכותיו חמורות".

דיסקין גם הוסיף כי "כדאי גם להיזהר מקבוצות גזעני תג מחיר ודומיהם שבתוכנו. החטיפה והרצח המזעזע, יחד עם ההתלהמויות של נבחרי ציבור ורבנים, יכולים בקלות לדחוף אותם לפעולות נקם, שיתסיסו את השטח ויעוררו תבערה הרבה יותר גדולה. הרצח הבוקר בירושלים, שאיני יודע עדיין את כל פרטיו, רק ממחיש את הפוטנציאל שיכול להיות לאירועים כאלו".

יובל דיסקין

דיסקין, נגד הבנטים והדנונים. צילום: יח"צ

"יש לי יותר מתחושה שההתלהמות האגרסיבית היא בעיקרה מס שפתיים שהבנטים, האריאלים, הדנונים והליברמנים ושות' משלמים לאלקטורט שלהם, בהמלצת היועצים האסטרטגיים שמסביבם. אולם בממשלה הנגררת שלנו כיום - הכל יכול לקרות. אני מקווה כי ההיגיון הביטחוני הבריא בדרך כלל של בוגי, השכל הישר של ציפי, ואולי גם סיוע של יאיר, ישמרו את ראש הממשלה באזור הנוחות הטלוויזיוני שלו, שם הוא לובש מדי יום את סבר הפנים החמור ומשגר איומים ריקים לכל עבר".

לדברי דיסקין, המהלך החשוב מכל כרגע הוא לחפש כל דרך לחדש מו"מ אפקטיבי, שיסייע להגיע ל"שתי מדינות לשני העמים" על בסיס של הסדר אזורי בהשתתפות מצרים וירדן, ובסיוע של שאר מדינות ערב המתונות והעולם. אני מאמין כי הסדר כזה יחזק את ביטחונה הלאומי של מדינת ישראל אל מול ההתפתחויות באזור וישפר את מצבה בעולם. זה תהליך ארוך ומתמשך שיצטרך להיפרס על ציר זמן ארוך, אבל חייבים להתקדם משום שבקרוב זה יהיה מאוחר מדי".

דיסקין מאפיין בדבריו את מנהיגי הימין הקוראים לפעולה נרחצת כתגובה לרצח: "השר נפתלי בנט (רסיס בישבן, אין בעיה עם להרוג ערבים ועוד...), אורי אריאל (שרוצה לבנות עוד ועוד התנחלויות), דני דנון (מפקד קורס "מרווה" בחיל חינוך על פי הביוגרפיה שלו) וליברמן (עוד ביטחוניסט קשוח ומהוגי הטרנספר לערביי ישראל) הקוראים: להכות ללא רחם, להגיב תגובה ציונית הולמת, להשתולל קצת ועוד המלצות "מקצועיות" בתגובה לרצח המזעזע של גיל-עד, אייל ונפתלי ז"ל". 

>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן