גל קריאות ברשתות החברתיות למעשי נקם בערבים בעקבות רצח שלושת הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שאער ואייל יפרח ז"ל. אחת הקבוצות שנפתחה ברשת פייסבוק, הנקראת "עם ישראל דורש נקמה", זכתה כבר לכ-37,000 לייקים.

בדף הקבוצה העלו שתי צעירות ישראליות תמונה כשהן אוחזות בכרזה עליה נכתב "לשנוא ערבים זה לא גזענות, זה ערכים. ישראל דורשת נקמה!''. כמו כן בולטים צילומים שהעלו חיילים שכתבו על גופם את הכתובת נקמה והצטלמו עם כלי נשק ועם סמלי יחידה.

אחד החיילים העלה תמונה שלו במדים עם מקלעון והכתובת: "פשוט תנו לרסס". אחרים כתבו "הקם להורגך השכם להורגו". פוסטים אחרים מדברים על "מוות למחבלים" וגם ישנן לא מעט התבטאויות ארסיות כלפי חברי הכנסת הערבים ובראשון חנין זועבי.

אחד מהפוסטים שפורסם בקבוצה, היום. צילום מסך: פייסבוק

לנוכח הפוסטים הרבים הקוראים לנקמה כתבו מנהלי העמוד הסברה בו נאמר: "הרבה שואלים פה מה זה 'נקמה'", מסבירים מנהלי הקבוצה בפוסט אחר. "להרוג חפים מפשע? אז לא. אנחנו הכי ימניים בדעותינו אבל המטרה של הקבוצה הזאת זה ליקום את דמם של החטופים. לתפוס את המחבלים שחטפו והרגו אותם ולבצע נקמה".

עוד הוסיפו מנהלי הקבוצה כי "במערכת הביטחון גובר החשש כי ישראלים קיצוניים יקחו את החוק לידיים" וינסו לבצע פעולות נקמה. חייבים להדגיש שהמטרה של הדף היא שתהיה תגובת נקמה מצידה של הממשלה ומקבלי ההחלטות.

השר שמיר התייחס העמוד הפייסבוק שלו לקריאות הנקמה שנפוצו הרשתות החברתיות ובשטח:
״יש לתפוס את בני העוולה שנטלו את חייהן של גיל-עד, אייל ונפתלי ולהענישם. יש לרדוף את שולחיהם אך את אלה יש לעשות מהראש. מהראש בלבד.

"כשם שרצח חייתי איננו מדיניות, כך גם הנקמה.התבטאויות השנאה האלימות והגורפות הן רוע שיש לעקור מן השורש - ללא הבדל דת, גזע או השקפה פוליטית. הן מכרסמות בנו ופוגעות בנו. יש לנקוט באפס סבלנות כלפי פורעי חוק המבקשים לקחת את החוק לידיהם, לזרוע פחד ולהפיץ שנאה לכל עבר.

לפני פחות מיממה שלושה מבנינו נטמנו. התלהמות לא תחזיר אותם לחיים, אבל היא כן עלולה להחזיר אותנו אחורה״.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה חריפה כי אנו מבקשים להבהיר כי אם חיילים מעורבים בשליחת תמונות גזעניות ובקריאה לפגיעה בחפים מפשע הרי שמדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל וכי כל מקרה שייודע למפקדים יטופל במלוא החומרה.

"צר לנו כי תחושת העצבות הלאומית מנוצלת על-ידי גורמים פוליטיים להסתה ולקשירת משרתי צה"ל לתופעה מסוג זה. חופש הביטוי ברשת החברתית לא מהווה תחליף לשיח פיקודי המתבקש במקרים מעין אלו. המפקדים הונחו לנקוט יד קשה כנגד המעורבים ולפעול למניעת התופעה בהמשך".

ח״כ הורוביץ היום בעצרת ״תג מאיר״ בירושלים במחאה על התפרעויות הנקמה: ״נתניהו חייב לומר דברים ברורים ולעצור את קריאות הנקמה וההסתה כדי למנוע תבערה גדולה בשטח ופגיעה נוספת בחפים מפשע. אסור לתת לאספסוף מתלהם להכתיב את מדיניות הממשלה.״

בין דורשי הנמקה היה גם מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית, הרב נעם פרל, שהעלה את קריאת הנקם בעמוד הפייסבוק האישי שלו זמן קצר לאחר הדיווחים על מציאת גופות

"אומה שלמה ואלפי שנות היסטוריה תובעים נקמה", כתב פרל, "ממשלת ישראל מכונסת לישיבת נקמה שאינה ישיבת אבל. בעל הבית השתגע למראה גופות בניו. ממשלה שתהפוך את צבא המחפשים לחיל נוקמים, חיל שלא יעצר בקו 300 ערלות פלישתים". הוא הוסיף: "בדם האויב יכופר הביזיון ולא בדמעותינו".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בעקבות גל קריאות הנקם: "ראש הממשלה נתניהו חייב לומר דברים ברורים ולעצור את קריאות הנקמה וההסתה כדי למנוע תבערה גדולה בשטח ופגיעה נוספת בחפים מפשע. אסור לתת לאספסוף מתהלם להכתיב את מדיניות הממשלה".

מנכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר אמר: "כששרים בקבינט מתבטאים כמו אחרוני הטוקבקיסטים, הרסן הותר וההסתה והשמעה מתפשטת כמו אש. כשבכירים בבני עקיבא קוראים לנקמה, הרחוב קולט את המסר ומיישם. האחריות להפקרות על כתפי ראשי הימין".

בעקבות פרסום דברי הסתה חמורים ברשתות חברתיות, לרבות בפייסבוק, המעלים חשדות לביצוע עבירות של הסתה לגזענות, ובכלל זה פרסומים הכוללים קריאות לפגיעה בחפים מפשע, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לפתוח בחקירה בגין חשדות אלה, החליט ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי כי החקירה תתנהל ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433 הפרקליטות והמשטרה רואים בחומרה רבה הסתה שכזו ובכלל. בין אם היא מכוונת נגד יהודים או ערבים, ולכן ייפתחו חקירות פליליות בנושא.