הממשלה אישרה בישיבתה השבועית הצעת החלטה הקובעת לראשונה כי בישראל יתקיים יום הוקרה שנתי לפצועים במלחמות ישראל ובפעולות האיבה. את ההצעה הביאו בפני הממשלה רה"מ בנימין נתניהו ושרת התרבות והספורט, לימור לבנת (הליכוד), שהיא גם יו"ר ועדת השרים לסמלים וטקסים, וקידם אותה מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר.

במסגרת ההחלטה נקבע כי ביום ההוקרה יתקיימו שני טקסים ממלכתיים - אירוע הוקרה לפצועים במעמד נשיא המדינה, וציון יום ההוקרה בכנסת. מערכת החינוך ותנועות הנוער יערכו ביום זה פעילויות חינוך והסברה בנושא ומפגשי תלמידים עם פצועים. בנוסף, הרשויות המקומיות יקיימו אירועים ופעילויות הוקרה בהשתתפות פצועי צה"ל ופעולות האיבה המתגוררים בשטחן, ההתאחדות לספורט נכים תקיים תחרויות בענפים שונים אליהן יוזמן הקהל הרחב, וצה"ל יערוך אירועים נוספים במסגרת יחידותיו.

רה"מ בנימין נתניהו אמר בעניין כי "הוקרת פצועי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה היא ראויה וחשובה. ההחלטה תאפשר לציבור להיחשף לסיפוריהם של אזרחים רבים שתרמו למדינה, נפגעו - והם נושאים עמם את הפצע הזה. מן הראוי כי יקבלו את ההכרה ואת תודת המדינה".

השרה לימור לבנת בירכה על ההחלטה ואמרה: "מדובר בהחלטה שמכבדת את תרומתם האדירה של פצועי מלחמות ישראל ופעולות האיבה לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה. באמצעות אירועים ממלכתיים ופעילות מגוונת ברחבי הארץ, שתיוחד ליום זה נכיר את האנשים מאחורי סיפורי הגבורה המרגשים ונדגיש את מחויבותה של ממשלת ישראל לאוכלוסייה הזאת".

>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


לבנת. צילום: מרק ישראל סלם

מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר, אמר כי ההחלטה לציין את יום ההוקרה היא החלטה מוסרית וערכית מהמעלה הראשונה: "פצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה הם אזרחים וחברים ששילמו מחיר יקר, ואין דבר ראוי יותר מלהקדיש יום בלוח השנה הלאומי להוקיר את גבורתם".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי למעלה מ-100 אלף אזרחים ישראלים נמנים על אוכלוסיית פצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה וכי המועד שנבחר לקיומו של יום ההוקרה, י"ז בכסלו, הינו התאריך העברי של ה-29 בנובמבר 47' ("כ"ט בנובמבר"), יום החלטת עצרת האו"ם על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל: "הבחירה במועד זה מסמלת את הזיקה בין נסיבות פציעתם של אזרחים אלו לתקומת ישראל ושמירת ביטחונה".

מקור ההצעה להכריז על יום הוקרה לפצועים נעשה ביוזמה של פעיל תנועת נוער בירוחם מלפני מספר שנים, שהתרחבה למסורת בכמה רשויות מקומיות בדרום. משרד ראש הממשלה החליט להרחיבה אותה ליום ממלכתי שיצויין בכל הארץ.