ראש הממשלה הטורקי, רג'יפ טאיפ ארדואן, לא נותר אדיש למתרחש בסכסוך בין ישראל לפלסטינים, ובהתייחסות למצב בעזה, השווה לאחרונה את דבריה של חברת הכנסת איילת שקד לדבריו של הצורר הנאצי אדולף היטלר.

ארדואן התייחס לסטטוס שהעלתה ח"כ שקד בפייסבוק, ובו צוטטו קטעים ממאמרו של יואל אליצור. בין היתר, נכתב: "העם הפלסטיני הכריז עלינו מלחמה, ואנחנו צריכים להשיב מלחמה. זו מלחמה בין שני עמים. מי האויב? העם הפלסטיני. למה? תשאלו אותו", כתבה שקד וציינה: "מה כל כך מזעזע בהבנה שהעם הפלסטיני כולו הוא האויב. כל מלחמה היא בין שני עמים, ובכל מלחמה העם שפתח במלחמה, כולו, הוא האויב".

בסטטוס נכתב עוד כי "כולם לוחמי האויב וכולם דמם בראשם. עכשיו זה כבר כולל גם את האמהות של השאהידים, ששולחות אותם לגיהינום בפרחים ונשיקות. הן צריכות ללכת בעקבות בניהן, אין דבר צודק מזה. הן צריכות ללכת, וגם הבית הפיזי שבו הן גידלו את הנחש".

על הדברים אמר ארדואן, בכינוס של מפלגתו, כי מדובר "במנטאליות של היטלר. מה ההבדל בעצם?". ארדואן התייחס לשקד כל"גברת מישראל", ואמר כי גזענות ופשיזם מכוונים לאמהות הפלסטינים ולעולם לא אכפת. ארדואן תהה עד מתי יאפשר המערב את הרדיפה הזו? לסיום, פנה ארדואן לעולם המוסלמי ותהה עד מתי הוא ישתוק?

בתגובה לדבריו של הנשיא הטורקי נמסר מלשכתה של ח"כ איילת שקד תגובה קצרה: "זה סוף לחופשות הכל כלול". לאחר מכן הוסיפה שקד כי "ארדואן אנטישמי ואני מקווה שהיחסים בין המדינות ובין העם התורכי והיהודי יהיו חזקים על אפו וחמתו".


ארדואן. צילום: רויטרס

בהכנת הכתבה השתתף אריק בנדר