אלפי בני אדם ליוו בדרכו האחרונה את לוחם מגלן סמ"ר מתן גוטליב, שנטמן בחלקה הצבאית בבית העלמין הצבאי בראשון לציון.

המראות היו קורעי לב, פרצי הבכי ומילות ההספד לא הותירו עין אחת יבשה. בין הבאים נצפו לוחמי מגלן, שנפצעו בתקרית והגיעו על אלונקה או על קביים הישר מבית החולים. "באנו להיות עם האחד שלנו. היפה של הצוות", אמרו.

ליהי, ספדה לגוטליב, חברה לחים. "מלאך שלי, ילד יפה שלי, עיניים כחולות ויפות שלי. לפני יומיים דיברנו, חייכת, אמרת 'עברו עליי יומיים קשים אבל הכל בסדר'. אמרת שאתה מצטער שאתה לא ליידי. מתני שלי. מהרגע הראשון שראיתי אותך התאהבתי בך, רצית לאכול את העולם. מתן שלי, אהוב שלי, תודה על הרגעים שהיית בשבילי, תודה על אהבה, והאושר שהכנסת לחיי.


הלב נקרע. הלווייתו של מתן גוטליב ז"ל, היום. צילום: אלוני מור

"אהוד שלי. חצי מהלב שלי הלך אתך. זכיתי להכיר אדם אצילי עם לב ענק. לא האמנתי שכך יהיה לזה סוף. חשבתי שנוכל להזדקן ביחד. אני מצטער שזה לא יקרה ותשאר צעיר לנצח. לקחו אותך ממני. אוהב אותך עד סוף העולם".

סמ"ר רון, חברו הטוב של גוטליב בצוות מגלן, שהיה בתקרית הקטלנית, מתאר באופן מצמרר את הדקות שהסתיימו במותו של גוטליב ושני חבריו בנוספים לצווות סמ"ר גיא אלגרנטי וסמ"ר עומר חי. "השעה 10:20 בבוקר. עשר דקות לפני הפיצוץ, באת להחליף אותי מול החלון המקולל הזה. נכנסת עם החיוך ואמרת: 'על החלון הזה מחפים?'. ואז זה קרה. הייתי צריך להיות אתך שם".

האח עומר ספד לאחיו: "ביקשו שארשום לך. אבל היד לא רושמת. אדבר מהלב, הלב שב-24 השעות האחרונות מרוסק. סבא היה אומר שבשביל לשחק רמי צריך רצף. הרצף הזה נקטע עכשיו. שני דברים אחי, אהבת שאני מדבר בספרדית, אז הנה תשמע...דבר שני, כמו שאהבת, אני מציע לך את הסיגריה, מגולגלת, כמו שאהבת, אדליק אותה ואניח אותה על הקבר שלך".

האם רוחמה ספדה לבנה: "מתן, תראה כמה אנשים, אלפים. מתן שלנו, מתנה אמיתית. קבוצת בני בליעל לקחה אותך מאתנו. אני רוצה לחבק אותך רק עוד פעם. היית מגיע הבית ואומר לי 'רוחי (נשמה שלי) הגעתי'.

"בחרת בשירות מאתגר. בכל פעם שסיפרתי שאתה במגלן כולם היו אומרים :וואאוו, כבד'. ביום שישי האחרון, כתבת בוואטסאפ שאתה מתגעגע לארוחת שבת. מבטיחה לך שבכל שבת שנאכל אתה תהיה איתנו. אלוהים אתה מקבל פרח, שמור עליו. עוף גוזל חתוך את השמיים".

בעת. שהאב והאחים נקראו לשאת את אמירת הקדיש, אמרה האם השכולה, 'כולנו ביחד נאמר קדיש", והצטרפה גם היא. ובסיום זעק האב זעקה גדולה, "עושה שלום", "עושה שלום".
לבקשת המשפה, הזמר אביו גפן, הנערץ על גוטליב, נכח בלוויה והקדיש לו את השיר האהוד עליו "יומן מסע", שלא הותיר עליו יבשה. גוטליב נטמן לצד סמ"ר טל יפרח שנהרג לפני כשבוע וחצי בלחימה ברצועת עזה.


אף עין לא נשארה יבשה. צילום: אלוני מור