העיתון הבריטי אינדיפנדנט דיווח הבוקר (ג'), כי ארגון המדינה האסלאמית בעיראק ובלבנט (דאעש), האיסלאמי קיצוני, החליט להעביר את הלחימה ללבנון.בדיווח נמסר כי לאחר כל האזהרות והתסריטים על זליגת הלחימה בסוריה לתוך גבולות לבנון, לוחמי אבו באקר אל-בגדדי, שהכתיר עצמו כחליפה של המוסלמים, הגיעו בסופו של דבר לאדמת לבנון.

בעיתון הבריטי טענו, כי האסונות הרבים של המזרח התיכון, ובעיקר הלחימה ברצועת עזה, דחקו לפינה את השתלטות המיליציה הסונית הקיצונית על מערב עיראק ועל חלקים מסוריה. העיתון הזהיר מפני הגעת לוחמי דאעש ללבנון, מה שעלול לגרום למלחמת אזרחים, שהחלה כבר בערסאל שעל הגבול עם סוריה, ואל טריפולי שבצפון ארץ הארזים. "הדבר עלול להשפיע גם על הלחימה על עזה", נכתב ב"אינדיפנדנט".

בתוך כך, רמטכ"ל צבא לבנון, גנרל ז'אן קהוואג'י, אמר כי אין מקום לדבר על הפסקת אש במאבק מול ארגוני הטרור בטרם יתברר מה עלה בגורלם של 15 החיילים, שנפלו בשבי בידי הארגונים האלה. הלילה הכריז ראש ממשלת לבנון, תמאם סלאם, על מצב חירום לאחר שיותר מ-16 חיילים לבנונים נהרגו בקרבות עם ארגון "המדינה האסלאמית". סלאם אמר, כי "לא נחתום על שום עסקה עם המורדים. אין רגיעה ואין הסכם עם הטרוריסטים הרוצחים".


אל בגדדי, הזירה עוברת גם ללבנון? צילום: רויטרס

עורכי כלי התקשורת בלבנון התכנסו לדיון מיוחד והודיעו בתום הפגישה על "שפה תקשורתית אחידה לתמוך במאבקו של הצבא נגד החמושים האיסלאמיסטים". בלבנון מותחים ביקורת על כל פוליטיקאי שמנצל את המצב לרווח פוליטי. בכותרות הראשיות בכלי התקשורת ובאתרים הודגש: "העם לצבא - כולנו אתכם". ישיבת ממשלת לבנון שהסתיימה אתמול בערב כונתה "החיובית ביותר והמאוחדת ביותר אחרי הצבא".

בינתיים, הכוננות הביטחונית הועלתה בכל רחבי לבנון, מחשש שהקרבות יתפשטו לערים נוספות, בעיקר העיר צידון, שם מתגוררים תומכי השייח הסלפי אחמד אל-אסיר. ארגון חיזבאללה פרסם "הודעת תמיכה בצבא לבנון ובמאבקו". חבר מועצת השורא של חיזבאללה, מוחמד יזבק, פרסם הודעה בערוץ "אל-מנאר" של הארגון, בה אמר כי "למי שרוצה לאיים על אחדות הצבא, אנחנו מבהירים - לבנון והבקעה לא יהיו מוסול (עיראק)".

הוא הוסיף: "לא נסכים שיפלשו למולדת, לא נאפשר להרוס מסגד או כנסייה. נגן בכל כוחנו ולא נהסס". משרד החוץ הסורי הודיע אף הוא כי הוא "ניצב לצד צבא לבנון במאבקו בכופרים". גם מועצת הביטחון של האו"ם פרסמה הודעת תמיכה בממשלת לבנון.

חילופי האש בעיר ערסאל פרצו בשבת בצהריים, כמה שעות לאחר שצבא לבנון עצר את עימאד ג'ומעה, אחד ממפקיד הגדודים הנלחמים נגד המשטר הסורי, שהצטרף לאחרונה ל"מדינה האסלאמית". עדיין לא ברור אם הוא נמנה על ארגון דאעש או על פלג מקומי אחר, המקושר לאל-קאעידה.

נאמניו של ג'ומעה תקפו תשעה מוצבים של צבא לבנון בערסאל וחטפו חיילים שהסתתרו בתחנת משטרה. הם הודיעו כי ישקלו לשחררם תמורת מנהיגם. החיילים השבויים נראו בסרטון אומרים "ערקנו מצבא לבנון ומחיזבאללה". ככל הנראה, הצהרתם באה לאחר איום כלפיהם.