היום (ו') בבוקר ייערך באנדרטה שבטיילת ארמון הנציב בירושלים, טקס אזכרה לנופלים בקרב הקשה שנערך שם במלחמת השחרור, לפני 66 שנים בדיוק. הפעם, לשם שינוי, תהיה נוכחת גם משפחתו של טוראי שמאי גולדשטיין ז"ל, החלל ה־ 14. עד לאחרונה היו חקוקים על האנדרטה שמותיהם של 13 הנופלים בקרב. אומנם כולם ידעו שחייל נוסף מצא שם את מותו, אבל אף אחד לא הצליח לאתר את שמו.

היה זה דני צלנר שיצא לגלות מי היה אביו, ותוך כדי כך השלים את המשימה החשובה. האב, צבי צלנר, היה מפקד פלוגה בגדוד בית חורון של חטיבת עציוני. הוא נפטר כשדני היה בן 16 . איש צבא שמיעט לחזור הביתה ומיעט לשתף את בני משפחתו בחוויות. לפני שנה וחצי, כשיצא דני למסע להכרת אביו, הוא הגיע לארכיון צה"ל וסקר קרב אחרי קרב עד אשר הגיע לאותו יום קשה בארמון הנציב.

"מטרת הקרב הייתה כיבוש רכס ג'בל מוכבר שבפסגתו יושב ארמון הנציב", צלנר מספר. "אם היה מצליח, הוא היה משנה את פני המערכה. החיילים היו שמים טריז בין הכוחות המצריים שהיו באזור בית ג'אלא, ובין הכוחות הירדניים שהיו באזור העיר העתיקה". שתי פלוגות היו בגדוד בית חורון, שעליו פיקד מאיר זורע.

האנדרטה. צילום: מרק ישראל סלם

מפקד הפלוגה הראשונה היה מאיר חפץ, ובה לחם טוראי גולדשטיין המנוח. הפלוגה הייתה אמורה להתקדם רגלית ולכבוש את הצד הדרומי של הרכס. הפלוגה השנייה, בפיקודו של צבי צלנר, התקדמה עם המשוריינים והייתה אמורה להסתער על הצד הצפוני. פלוגתו של צלנר, בעברו איש קומנדו בצבא הבריטי, עמדה במשימה.

אבל בצד הדרומי אירעה תקלה: המ"פ נהרג והכוחות נסוגו. המג"ד זורע ביקש מהכוח של צבי לסגת. המ"פ עוד ניסה להתעקש. הוא הסביר שהשמש עולה וחייליו יהיו חשופים, אבל טענותיו לא עזרו ובקרב נהרגו 14 חיילים מהגדוד, עשרה נפלו בשבי ו־ 24 נפצעו. לאחר שקרא את החומרים, עבר דני בין הלוחמים ואסף עדויות חדשות, אבל את שמו של החלל ה־ 14 לא גילה.

נחוש להשלים את המשימה, הוא ערך הצלבות בין הרישומים שהופיעו בארכיון צה"ל. כך גילה את שמו של שמאי גולדשטיין, ניצול שואה שעלה לארץ ב־ 46 ', השתקע בירושלים ועבד כחייט. אף שהיה מראשוני הגדוד, ושבוע לפני הקרב עוד הופיע ברשימות, בעמוד "יזכור" של משרד הביטחון נכתב שנפל בהפגזה בדרום תלפיות. עם הנתונים החדשים ניגש צלנר למערך איתור נעדרי צה"ל, ואלו שכרו חוקר שהגיע למסקנה דומה.

דני צלנר עם תמונת אביו צבי. צילום: אבשלום ששוני

בהמשך יצר דני קשר עם אחיו ואחותו של גולדשטיין ודיווח להם על הממצאים החדשים. "אם אבי היה בחיים, הוא היה עושה אותו דבר: לפתור כמפקד את הדברים שנותרו פתוחים", אומר דני. היום הוא יהיה נוכח בטקס ובסיור בעקבות הקרב, שיערוך בית ספר שדה גוש עציון. משרד הביטחון כבר הוסיף את שמו של גולדשטיין לאנדרטה וגם המידע עודכן בעמוד "יזכור".