שרת המשפטים ציפי לבני מתנגדת בחריפות להצעת החוק שיוזמים חברי הכנסת יריב לוין וזאב אלקין (הליכוד), המבקשת להפקיע מהיועץ המשפטי לממשלה וממשרד החוץ את הטיפול בענייני המשפט הבינלאומי, ולהעבירו למועצה לביטחון לאומי, הכפופה למשרד ראש הממשלה.

על פי ההצעה, ימונה משנה חדש לראש המטה לביטחון לאומי, שיקבל לידיו את סמכויות העיסוק בתחום המשפט הבינלאומי והלוחמה המשפטית. כיום מופקדים על התחום היועץ המשפטי לממשלה והמחלקה למשפט בינלאומי במשרד המשפטים.

"לאף אחד אין מונופול על תפיסת הבטחון של מדינת ישראל. אנו גם צריכים לפעול בהתאם לעקרונות וערכים שמנחים אותנו כחברה, ולפי הקודים שיאפשרו לחיילים גם לצאת לקרב, גם לחזור בשלום וגם להסתובב בעולם בלי שיעמידו אותם לדין. זה מה שאני עושה במשרד המשפטים ואמשיך לעשות. הקשקוש שהמשפטנים לא נותנים לנו, ורק אם לא יפריעו לנו נוכל להכריע את הטרור, זו שטות מוחלטת'', אמרה.


וינשויין. יאבד סמכויות? צילום: אמיל סלמן, פלאש 90

ח"כ לוין טוען כי השינוי נדרש וחיוני: "יש למנות יועץ מיוחד לנושא משפט בינלאומי במל"ל, אדם שיהיה שווה ערך ליועמ"ש, שיהיה לו מעמד בינלאומי, יקדיש את כל זמנו לעניין הזה ויעבוד באופן צמוד עם מקבלי ההחלטות, ולא יתעסק עם חוק רשות השידור ונושאים אחרים מתוקף תפקידיו האחרים''.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "במדינת ישראל, שבה עולות שאלות ייחודיות בנושא המשפט הבינלאומי, יש חשיבות לכך שהדמות הבכירה והמשפיעה בתחום המשפט הבינלאומי תהיה דמות בעל השפעה בינלאומית, המשתתפת בכנסים בנושא המשפט הבינלאומי בארץ ובעולם ומייצגת את עמדת מדינת ישראל בפני הפורומים הבינלאומיים".

עוד נכתב כי "לאור רגישות הנושא והשימוש שנעשה במשפט הבינלאומי כנשק דיפלומטי נגד מדינת ישראל, מוצע לאחד את תחום המשפט הבינלאומי, על כל היבטיו, במסגרת המטה לביטחון לאומי, שהוא גוף מטה שאמון על ראיית כלל האיומים האסטרטגיים על מדינת ישראל וגיבוש מדיניות כוללת להתמודדות עם האתגרים שהזירה הביטחונית והבינלאומית מציבה לפתחה של מדינת ישראל". על הצעת החוק חתומים גם חברי הכנסת עפר שלח (יש עתיד) ואיתן כבל (העבודה). 

"זוהי פגיעה אנושה בשלטון החוק". טענה יו"ר סיעת מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון. ״תפקיד היועמ״ש לממשלה הוא לגרום לממשלת ישראל להתנהל על פי החוק. זו סמכות חשובה מאין כמותה. אך, ההצעה של אלקין ולוין מבקשת לקבוע שבתחום המשפט הבינלאומי, בדגש על דיני הלחימה, הממשלה היא מעל לחוק, ויוצרת מצב בו הממשלה תוכל להפר את החוק" הוסיפה גלאון.