תחת אבטחה כבדה של מאבטחים ושוטרים ולפני יותר מ-800 מוזמנים, יחגגו הערב (א') בראשון לציון מחמוד מנסור, (26), ערבי מוסלמי, ובחירת לבו, מורל, (23), שניהם תושבי יפו, את נישואיהם. הטקס הדתי-מוסלמי נערך לא מכבר. מורל, שהייתה יהודייה, התאסלמה לקראת נישואיה לחברה בחמש השנים האחרונות.

את היום שאמור להיות המאושר בחייהם פתחו בני הזוג בבית משפט השלום בראשון לציון, שקיים דיון בעתירה שהגיש עורך דינם יניב שגב, לאסור את קיום ההפגנה שמתכנן ארגון הימין הקיצוני להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש) מול אולם השמחות ולהוצאת צו האוסר על "הטרדות מאיימות".

בסיומו של הדיון הושגה פשרה ולפיה, ההפגנה של ארגון להב"ה תתקיים במרחק של 200 מ' מהאולם, במקום שאותו תבחר המשטרה. נציגת המשטרה הציעה לקיים את המחאה בחניון, הממוקם בסמוך לאולם. ההצעה גרמה לוויכוח בבית המשפט, כאשר הצדדים מנסים להיעזר בצילום אוויר עדכני כדי לבחון את המרחק בין האולם למקום המוצע. בהכרעה שניתנה היום, נקבע עוד כי על אף אחד מהצדדים ליצור קשר עם הצד השני למשך 90 יום.

מחמוד בבית המשפט, היום. צילום: אלוני מור

לקראת החתונה הערב נדרשו בני הזוג על ידי המשטרה לשכור את שירותיהם של מאבטחים פרטיים, שישמרו על הסדר וינסו למנוע עימותים בין מפגיני הימין הקיצוני למוזמנים. "לבקשת המשטרה שכרנו 33 מאבטחים, בעלות של 13 אלף שקל", סיפר אתמול החתן ל"מעריב-השבוע". "המשטרה הבהירה שאם לא ניקח מאבטחים לא יתקיים אירוע. אז לא הייתה ברירה וכבר שילמתי את הכסף".

נשיא המדינה, רובי ריבלין פירסם היום סטטוס בנושא החתונה: "קו אדום עובר בין חופש הביטוי והמחאה לבין הסתה. מחמוד ומורל מיפו החליטו להינשא ולקיים את חירותם במדינה דמוקרטית. גילויי ההסתה נגדם מקוממים ומדאיגים, תהא אשר תהא עמדתי או עמדתו של אחר ביחס לנושא עצמו".

עוד הוסיף ריבלין: "לא כולם חייבים לשמוח בשמחתם של מחמוד ומורל- אך כולם חייבים בכבודם. יש בינינו ובתוכנו מחלוקות קשות ונוקבות ואולם- להסתה, לאלימות ולגזענות אין מקום בחברה הישראלית. ביטויים אלה מכרסמים תחת יסודות חיינו המשותפים כאן במדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית. "בראשית ברא א-להים את היחיד", כותב ז'בוטינסקי. עם חופשי אנחנו בארצנו, בדעה ובפעולה ואני מאחל לזוג הטרי בריאות, נחת ושמחה".

"מאז שהחלו הקללות והאיומים החלפתי את מספר הטלפון שלי והשבתתי את הפייסבוק. זו גזענות אבל אני לא נבהל מאיומים. להיפך, הם רק חיזקו אותי. עכשיו אני עושה חתונה עוד יותר גדולה. האהבה היא מעל הכל. אנחנו מתרגשים לקראת החתונה ואחרי כל העידוד שקיבלנו ההרגשה היא טובה מאוד".

בן גביר ושגב היום בבית המשפט. צילום: אלוני מור

מנסור סבור כי אחד מבני משפחתה של מורל, המעוניין לטרפד את החתונה, פנה לגורמים קיצוניים. "אני מקווה שכל המשפחה שלה תגיע", אמר. "רובם בטוח יגיעו". עורך דינם של בני הזוג מסביר כי לא מדובר רק בעניינם הפרטי של מחמוד ומורל אלא בעניין עקרוני. "אנחנו מבקשים צו מניעה נגד ההפגנה כיוון שהיא עלולה להתלקח לכדי אלימות מילולית ופיזית", אמר עו"ד שגב. "המאבק הוא גם מאבק עקרוני נגד הקיצונים. היום זה חתונה, מחר יגידו לי איזה לקוח לקבל, עם מי לשבת בפאב ובאיזה רכב לנסוע. זה הרבה מעבר לעניינםהפרטי של מחמוד ומורל".

לדבריו, לצד האיומים והגידופים קיבלו בימים האחרונים בני הזוג גם שיחות עידוד רבות. "פרופסור מאוניברסיטת תל אביב הגיע אליהם בסוף השבוע ונתן להם סכום כסף במתנה", סיפר עורך הדין. "הגיעו אלי שיחות עידוד גם מאנשים שנמצאים מחוץ לישראל. מירדן, למשל. בדעותיי האישיות אני נמצא דווקא בצד הימני של המפה הפוליטית, אבל המאבק הזה הוא עקרוני, על דמותה הדמוקרטית של מדינת ישראל. זו הסיבה שאני מייצג את בני הזוג ללא תשלום".

מחמוד מנסור

מנסור, קיבל גם שיחות עידוד. צילום: מתוך סרטון "יד לאחים"

יו"ר ארגון להב"ה, בנצי גובשטיין, דוחה את הניסיון למנוע את ההפגנה נגד החתונה. "אולי הם חושבים שזו מדינת שריעה ולא דמוקרטיה, אמר. "להגיע ולמחות זה מיסודות הדמוקרטיה. זכותנו להביע מחאה".

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את גובשטיין, אמר: "עצם הגשת הבקשה לצו מניעה הוא שערוריה. נדרוש מהעותרים הוצאות משפט בסך 100 אלף שקל. זה ניסיון לפגוע בחופש הביטוי. זה לא יילך. אם גובשטיין לא יוכל להגיע, מה שלא ריאלי, יגיעו מפגינים רבים אחרים".