הפרשה מסתעפת: משטרת ישראל המליצה היום (ג') להעמיד לדין את חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) בחשד לביצוע עבירות הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור על ידי ח״הכ חנין זועבי

המשטרה הודיעה כי "יחידת להב 433 (יאח״ה) סיימה בימים האחרונים את החקירה שהחלה במהלך חודש יולי השנה, בעקבות התבטאויות שהשמיעה ח"כ זועבי בבית משפט השלום בנצרת בפומבי, כנגד שוטרים אשר שימשו כטועני מעצרים בדיוני הארכת מעצר של חשודים בגין הפרות סדר שאירעו בתחילת אותו חודש.

"בעת שקהל רב, לרבות בני משפחות של העצורים ועורכי דין ממתינים מחוץ לאולם, הטיחה בהם חברת הכנסת אמירות קשות ופוגעניות על רקע היותם בני החברה הערבית המשרתים במשטרת ישראל. בין היתר, קראה לעברם ח״כ זועבי: ״אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה״, ״שיפחדו מהשבאב״ ו״צריך לירוק להם בפרצוף״.

"עם קבלת הדיווח והחומרים מהמחוז הצפוני הנחה מפכ"ל המשטרה לנקוט לאלתר בכל הצעדים הדרושים על מנת לבחון פתיחה בחקירה כנגד חה״כ זועבי. היועץ המשפטי לממשלה קיבל את המלצת ראש האגף לחקירות ולמודיעין ופרקליט המדינה ואישר את חקירתה של חברת הכנסת.

בהנחיית ראש האגף לחקירות ולמודיעין נפתחה החקירה בלהב 433, במסגרתה נחקרה באזהרה ח"כ זועבי במשרדי היחידה וכן נגבו עדויות מעורבים ובוצעו פעולות חקירה. "עם סיום החקירה, ובהתאם לממצאיה, אימץ ראש האגף לחקירות ולמודיעין את העמדה שגובשה בלהב 433 על ידי ר' יאח"ה וצוות החקירה לפיה התגבשה תשתית ראייתית כנגד ח״הכ זועבי לביצוע עבירות הסתה לאלימות, איומים והעלבת עובד ציבור. ממצאי החקירה יועברו בימים הקרובים לפרקליטות המדינה ולהכרעת היועץ המשפטי לממשלה".

זועבי עצמה לא הגיעה לחקירה שנקבעה לה מראש, וניאותה להתייצב רק לאחר שהובהר לה כי מעמדה כחברת כנסת לא מאפשר לה שלא להגיע. זועבי עצמה עומדת כעת במרכז סערה נוספת, בה מתברר כי היא, ביחד עם ג'מאל זחלקה ועוד גורמים בסיעת בל"ד, נסעו לקטאר ואף נפגשו שם עם הח"כ לשעבר, עזמי בשארה, אשר חי במדינה ומבוקש בישראל בעקבות מגעים עם חיזבאללה.


מסתבכת. ח"כ זועבי. צילום: מרק ישראל סלם

זועבי: אתלונן על רדיפה פוליטית

בתגובה להודעה, אמרה ח"כ זועבי כי אם תועמד לדין בכוונתה להפוך את המשפט נגדה ל"משפט הפוליטי ביותר בתולדות המדינה". "ההחלטה אינה תוצאה של החקירה שלי, בה נתתי מענה מפורט לכל הטענות נגדי, אלא של האווירה המלחמתית, הגזענית והפשיסטית המטילה את צלה על כל הרשויות בישראל.  כך היה גם עם ההחלטה השערורייתית וחסרת התקדים להרחיק אותי מהכנסת למשך ששה חודשים על דברים שאמרתי במסגרת מילוי תפקידי ושהיועץ המשפטי קבע מפורשות שאין בהם עבירה על החוק", אמרה.

זועבי הוסיפה: "אני מקווה שהיועץ המשפטי יפעיל שיקול דעת ולא יקבל את עמדת המשטרה. אך אם אועמד לדין, אני מתכוונת להפוך את הדיונים למשפט הפוליטי ביותר בתולדות מדינת ישראל: מעמידים אותי לדין על עניין פעוט וחסר משמעות, בעוד שרים וח"כים שהסיתו לגזענות , אלימות ואפילו לרצח לא נחקרים, גם לאחר הגשת תלונות נגדם".

זועבי הודיעה כי היא מתכוונת לפנות לשגרירויות זרות, לארגוני זכויות אדם וגם להתאחדות הבינלאומית של הפרלמנטים ולהגיש תלונה רשמית על רדיפה פוליטית בגלל עמדות פוליטיות לגיטימיות.

דנון: מקומה בבית הכלא

ח"כ דני דנון, ממתנגדיה החריפים של זועבי, בירך על ההחלטה ואמר: "יש לי אמון מלא במערכת אכיפת החוק שתמצה את הדין עם חנין זועבי - אשר מקומה הוא בבית הכלא ולא בכנסת ישראל.

"הגיע הזמן שהביזיון הזה שנציגת חמאס יושבת בכנסת ישראל ייפסק. יש להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד זועבי, כעת צריך לוודא שזועבי לא תברח לקטאר להתאחד עם עזמי בשארה פטרונה, המבוקש לחקירה בישראל".ח"כ מירי רגב אמרה: "אני מודה למשטרת ישראל על החקירה המאומצת בעניין ההסתות והאיומים של ח"כ חנין זועבי, ושמחה על גיבוש התשתית הראייתית על עבירותיה החמורות כלפי המדינה ואזרחיה.

"אחר שרשרת ההתכתבויות שלי בעניין זועבי עם היועמ"ש ועם מפכ"ל המשטרה, והקריאה שלי למצות עימה את הדין - עולה היום המסר, כשהוא בהיר מתמיד: גם חברי כנסת הם לא מעל החוק. אמשיך לפעול להסרת חסינותה של מי שמתרועעת בימים אלו עם נציגי וראשי הטרור ועם הבוגד עזמי בשארה".