זה קרה בחלק הראשון של צוק איתן. בעוד המדינה מופצצת, התראיין באחד מערוצי הטלוויזיה ראש עיריית שדרות לשעבר, אלי מויאל. הוא מתח על ראש הממשלה נתניהו ביקורת קשה.

השעה הייתה לקראת חצות. בת זוגו, מוניק בן מלך, הייתה באותה שעה בדירתה בגבעתיים, מייצבת את נשימתה לאחר אזעקה ובילוי חטוף בממ"ד. כשחזרה מהממ"ד ונרגעה, צלצל הטלפון.

על הקו הייתה רעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו. השיחה שהתקיימה בין השתיים הייתה ארוכה. על פי המידע, למעלה מחצי שעה. רובה הוקדשה למסע גערות, שלא לומר צעקות, מכיוונה של הגברת, לעברה של בן מלך, שהיא אגב, אלמנת צה"ל.


שיחה לילית תקיפה. בנימין ושרה נתניהו צילום: מרק ישראל סלם

מה הוא חושב לעצמו, צעקה הגברת נתניהו, הוא חושב שהוא יהיה ראש ממשלה? הוא לא מגיע לקרסוליים של בעלי. מי הוא בכלל? אחר כך עברה למועמדים אחרים: בנט ולפיד חושבים שיהיו ראשי ממשלה? הם לא.

בן אדם לקח על הכתפיים שלו את כל מדינת ישראל, הוא שולח את החיילים לקרב, מתנהג בחוכמה פוליטית בלתי רגילה, הוא קרא ספרים על גבי ספרים, הוא מבין בכלכלה, הוא מבין בביטחון, יש לו תארים באוניברסיטה, הוא מבין בספרות, הוא מבין בלדבר עם מנהיגי העולם, מי זה אלי מויאל שלך, הוא פעם עשה משהו? הוא לא יהיה ביבי.

מה עובר עליו? איזה מכת אגו מטורפת! את ביבי אוהבים בכל מקום. אני הולכת למשפחות השכולות, אני הולכת לאירועים, אני עושה דברים, כולם מקבלים אותי בכבוד, כולם מחזקים אותו, את צריכה לראות איך מקבלים אותי. זו פשוט בושה.

קולה של רעיית ראש הממשלה עלה וירד, חליפות. לפעמים עברה לצעקות. הוא עושה דברים חשובים מאוד, אמרה על בעלה, אני הולכת למשפחות השכולות, לא אלי מויאל. אני צריכה להסתכל להן בעיניים. כי בעלי שלח אותם לקרב.


ביקורת חריפה. אלי מויאל. צילום: מרק ישראל סלם

רעיית ראש הממשלה עברה לפירוט הקושי של המבצע, כולל פרטים מבצעיים. "יש הרבה אנשים שרוצים להיות ראש הממשלה. אז מה? לפיד רוצה, בנט רוצה. אז מה? מישהו בעם רוצה מישהו אחר? מישהו, בכל המדינה הזאת?

"הרי בכל העולם מעריצים את בנימין נתניהו, אז מה עובר עליו? את מי העם רוצה לראות כראש ממשלה, את אלי מויאל? דקה, דקה אחת הוא לא יוכל לשבת על הכיסא הזה של רה"מ. פשוט חוצפה. הוא מדבר עלינו בטלוויזיה, ומקשקש, ומתלהם, איזה שטויות. איזה חוסר ידע...

"כל האחריות היא על הבעל שלי, ולא על האיש שלך, שרץ מאולפן לאולפן, וכל דבריו דברי רהב ושחצנות. האיש שלך לא מגיע לקרסוליים של האיש שלי. מה גרם לו להגיע למקומות האלה? אשכרה קנאה.

הוא מתראיין ולא מפסיק לנבל את הפה על ראש הממשלה. פשוט לא מפסיק לנבל את הפה על ראש הממשלה שלנו, שנלחם למעננו, כל יום משש בבוקר עד ארבע לפנות בוקר, נותן את הנשמה בשבילנו.

העם יודע שאף אחד, גם לא נפתלי בנט, גם לא יאיר לפיד, לא יכולים להיות ראש ממשלה. אם ביבי היה נולד באמריקה, הוא היה יכול להיות היום בקלות נשיא ארה"ב. הרי בכל העולם מעריצים אותו".

נדמה לי שלא צריך עוד להרחיב. מעבר לציון העובדה שמויאל, איש שדרות, כמעט ולא יצא מהעיר במהלך הקרבות וההפצצות ומעולם לא היה מועמד לראשות ממשלה, ושהמונולוג הזה נמשך יותר מחצי שעה, חלקו בדיבורים וחלקו בצעקות, בחצות.

עו"ד ד"ר יוסי כהן הגיב בשם הגברת נתניהו: "ידיעה זו הינה המשך ישיר למסע רדיפה אישי ואינטרסנטי שמנהל בן כספית במשך שנים נגד ראש הממשלה, רעייתו ומשפחתו. עיתונות ביבים ירודה זו אינה ראויה לתגובה".

בני הזוג מויאל ובן מלך סירבו להגיב או לשתף פעולה עם הפרסום.

הטור המלא ב"מעריב סופהשבוע"