רוב הציבור היהודי בישראל (58%) סבור כי הפסקת האש ללא הגבלת הזמן שנקבעה עם חמאס הייתה שגיאה שמבזבזת את הישגי צה"ל במהלך מבצע צוק איתן ברצועת עזה, וכי צריך היה להמשיך ולהכות בחמאס כדי לפרק אותו מיכולותיו הצבאיות - כך עולה מנתוני סקר של חברת גיאוקרטוגרפיה בראשות פרופ' אבי דגני שנערך השבוע עבור "מעריב־סופהשבוע".

על פי הסקר, רק 33% מהציבור הישראלי סבור כי הפסקת האש מול חמאס הייתה צעד נכון שמייצר סיכוי לפתרון פוליטי באמצעות מצרים ואבו מאזן. אילו היו נערכות כעת בחירות לכנסת היה גוש הימין־חרדים מקבל על פי הסקר 84 מנדטים, לעומת 36 מנדטים לגוש המרכז־שמאל. על פי פרופ' דגני, התוצאות מאשרות את הנטייה ימינה של הציבור בעתות מלחמה.


הרמטכ"ל עם התפקוד הטוב ביותר. נתניהו, יעלון וגנץ. צילום: פלאש 90

עוד קובע הסקר כי 61% מהציבור סבורים שישראל לא ניצחה במלחמה במובן של השגת מטרות המבטיחות שקט לאורך זמן. ניתוח הנתונים מלמד כי 28% ממשתפי הסקר מסכימים עם הקביעה לפיה "צה"ל ניצח במלחמה אבל ישראל לא ניצחה", 9% מסכימים מאוד עם הקביעה הזאת, ו-24% מסכימים איתה באופן חלקי.

בנוגע לתפקוד ההנהגה המדינית והביטחונית במהלך המבצע, זוכה הרמטכ"ל בני גנץ להערכה הגבוהה ביותר - 72% מהציבור סבורים שתפקודו היה טוב עד טוב מאוד. לגבי שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון: 53% מהציבור סבורים כי תפקודו היה טוב עד טוב מאוד. את הציון הנמוך מבין השלושה מקבל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בעוד בימים הראשונים למבצע הרקיעה הפופולריות שלו שחקים, עם תום המבצע סבורים רק 49% מהציבור שתפקודו היה טוב עד טוב מאוד, בעוד כ-20% הגדירו את תפקודו כגרוע עד גרוע מאוד.

בבדיקה כיצד הלכי הרוח בעקבות מבצע צוק איתן מתורגמים למנדטים, מצביעה התוצאה בבירור על התחזקות גוש הימין. יש לציין כי חישוב המנדטים נעשה על פי אחוז החסימה החדש, העומד על 3.25% , ואשר מקשה על מפלגות קטנות לעבור אותו.

על פי הסקר, שלוש סיעות בכנסת הנוכחית לא היו מיוצגות בכנסת הבאה - התנועה בראשות ציפי לבני, קדימה בראשות שאול מופז ומפלגת רע"מ-תע"ל.

זינוק מרשים לליברמן

עפ"י הסקר, הליכוד בראשות נתניהו מקבל 32 מנדטים, לעומת 19 שיש לו כעת בכנסת הנוכחית (לאחר פירוק השותפות עם ליברמן). ישראל ביתנו מקבלת בסקר 17 מנדטים, לעומת 12 שיש לה כיום. יש עתיד בראשות לפיד מתרסקת מ-19 מנדטים בכנסת הנוכחית לתשעה בלבד בסקר.

מאידך, הבית היהודי בראשות בנט מבצע זינוק מרשים שהופך אותו בסדר למפלגה השנייה בגודלה עם 18 מנדטים, לעומת 12 מנדטים כיום. לדברי פרופ' דגני, "תוצאות הסקר מלמדות כי בנט הופך ללפיד ולפיד לבנט".


"בנט הפך ללפיד, לפיד לבנט". צילום: מרק ישראל סלם

על פי הסקר, מרבית מפלגות האופוזיציה מאבדות מנדטים. זאת, כחלק מהקריסה הגדולה של גוש המרכז־שמאל. כך מפלגת העבודה בראשות הרצוג שהייתה מקבלת 12 מנדטים כיום, לעומת 15 שקיבלה תחת מנהיגותה של שלי יחימוביץ' בבחירות האחרונות.

ש"ס בראשות דרעי מאבדת ארבעה מנדטים מכוחה, מ-11 ל-7. מאידך, יהדות התורה מטפסת משבעה ל-10 מנדטים, ואילו מרצ בראשות גלאון שומרת על כוחה - שישה מנדטים.

בל"ד עם חמישה מנדטים וחד"ש עם ארבעה סוגרות את הרשימה. יצוין כי הסקר נערך שלשום בלילה בקרב מדגם מייצג של 500 איש בציבור היהודי, מיד לאחר מסיבת העיתונאים המשולשת של נתניהו, יעלון וגנץ. עם זאת, הוכנסו אליו שקלולים הנוגעים להצבעה במגזר הערבי, שנערכו בנפרד.

מה הציבור חושב על תפקודם של קברניטי המלחמה