האם הגזרה הצפונית מתחממת לקראת עימות אפשרי? צה"ל התיר לפרסום כי היום (ראשון) זוהה כלי טיס בלתי מאויש אשר חדר לכיוון מדינת ישראל. 

בעקבות החדירה, הופעל נוהל מהיר של חיל האוויר, שיירט את כלי התעופה שחדר מאיזור קונייטרה. הפיצוץ שאירע בעקבות שיגור טיל הפטריוט, הבהיל את תושבי אצבע הגליל בכללי ובצפת באופן פרטני, עקב חשש מרקטה באיזור. 

בשעת היירוט דיווחו אזרחים רבים על קולות נפץ רבים בשמי הגליל העליון. עדי ראיה טענו כי ראו שובל ענק יוצא מאחד הערים בצפון לכיוון הגבול עם סוריה ומיד לאחר כמה שניות נשמע קול נפץ עז.


יורט ע"י פטריוט. מזל"ט של חמאס. צילום ארכיון: ערוץ אל אקצה

"בהתחלה חשבתי שנפל מסוק" מספר ערן בן אבו מצפת. "ראיתי שובל ענק שעף באויר, התכופפתי ואז שמעתי פיצוץ חזק, לא הבנתי אם זה עף מהאדמה או נפל על הארץ". דיווחים כאלו זרמו גם למוקדי המשטרה אולם שם לא ידעו לענות במה מדובר.

את המזל"ט יירט טיל פטריוט שיצא מסוללה המוצבת בגליל העליון לאחר זוהה על ידי לווין של צה"ל. גורמים צבאיים אישרו כי מדובר במזל"ט ששייך לצבא סוריה שעבר ככל הנראה בטעות את הגבול. ובצה"ל בודקים כעת את שרידו. ככל הנראה המזל"ט נשלחה כדי לעקוב אחר המורדים או ששולחיו ניצלו את המצב הבטחוני ושלחו את המזל"ט לרגל מעל ישראל.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לאירוע בשעות הצהריים המאוחרות, ואמר" "לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, במקרה הזה מסוללת פטריוט, הוכיח פעם נוספת ערנות רבה ומקצועיות גבוהה ביירוט כלי הטיס הבלתי מאויש, ועל כך הם ראויים להערכה". הוא הוסיף כי "לא נאפשר כל פגיעה בריבונות שלנו או ניסיון לפגוע באזרחנו וחיילינו בצפון הארץ, בין אם במכוון או שלא במכוון. השבועות האחרונים הוכיחו כי סבלנותנו לניסיונות פגיעה בנו היא מועטה, ואם מישהו ינסה לבחון אותנו, נדע להגיב באופן תקיף".

גורם בכיר בפיקוד הצפון אמר ל"מעריב השבוע" כי "אם מדובר במזל"ט שנשלח מעל שמי ישראל אזי מדובר באירוע חמור ביותר שכן מדובר בניצול מצב בטחוני שעל פניו אינו קשור למדינת ישראל ולא ברור מה חיפש המזל"ט בשלב זה".

בהודעה רשמית נמסר כי "לפני זמן קצר יורט כלי-טיס בלתי מאויש אשר זוהה במרחב האווירי של מדינת ישראל באזור קוניטרה. כלי הטייס הבלתי מאויש יורט ע"י חיל-האוויר באמצעות טיל קרקע-אוויר מסוג 'פטריוט'. צה"ל לא יסבול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל".

כזכור, במהלך מבצע צוק איתן, ניסה גם חמאס, ללא הצלחה, לשגר מזל"ט לעבר ישראל, אך גם במקרה זה זוהה הכלי וחוסל ע"י מטוסי חיל האוויר.