2,105,394 תלמידים וילדים יחלו מחר (א') את שנת הלימודים תשע"ה.. לקראת פתיחת השנה, ולאחר חופש גדול לא שיגרתי, זה הזמן לסקור את כל מה שאתם צריכים לדעת לפני ששנת הלימודים מתחילה.

458,953 ילדי גנים בגילאי 3-6 ו-149,705 תלמידי כיתות א', יחלו את דרכם לראשונה במערכת החינוך. 112,750 תלמידי יב' יחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 164,999 עובדי הוראה.

בשנת הלימודים הקרובה יחל בצעד משותף עם ארגוני המורים ומרכז השלטון המקומי יישום התכנית הלאומית ללמידה משמעותית, שתיושם מכיתות א'-י"ב.

הולכים לגן. צילום: רויטרס

בחברה למתנ"סים המפעילה מעונות יום וצהרונים ברשויות ברחבי הארץ מעריכים שיחד עם תלמידי ביה"ס ובגנים העירונים, יפתחו את שנת הלימודים כ-230 אלף פעוטות שילמדו במסגרות בתשלום ציבוריות ופרטיות, וכ-290 אלף ילדים שילמדו בגנים עירוניים וציבוריים.

לימודים ברקע המלחמה

מערכת החינוך תקדיש את פתיחת שנת הלימודים לעיסוק באירועי הקיץ האחרונים ובמבצע "צוק איתן". במשרד החינוך מציינים, כי על רקע האירועים הביטחוניים ושיבושה של חופשת הקיץ, הוחלט, כי פתיחת שנת הלימודים תהיה שונה: השבועיים הראשונים בכל רחבי הארץ ובפרט ביישובי הדרום יוקדשו לחזרה לשגרת למידה, באמצעות שילובן של פעילויות הפגה, מתן מענים רגשיים ותכנית להתמודדות מניעת גזענות והסתה וחיזוק החוסן האישי.

"הייתי כל השנה בחוג הכנה לכיתה א' במתנ"ס ליד הבית ואני כבר מכירה את האותיות והמספרים" סיפרה בהתרגשות שי-לי אלמלם בת השש שעולה לכיתה אלף בבית ספר נטעים ברמת גן. "פגשתי כבר את המורה ואני רוצה לשבת לידה".

מתחילים כיתה א'. צילום: מרק ישראל סלם

"קניתי ספרים וציוד לבני שעולה לכיתה א' ולבתי שעולה לכיתה ד' בבית ספר ממלכתי "צופי שרון-אלפי מנשה" בקרוב ל2000 שקלים. מדובר חוק חינוך חובה חינם יקר מאוד", טוענת האם, רויטל שקור. "צמצמו אצלנו את כיתה א' ,כך שבמקום 4 כיתות יש שלוש כיתות צפופות".

"אני אלמד השנה בכיתה א' בחינוך המיוחד בבית ספר קפלן בפתח תקווה. הכנתי לילדים משחקים לימודיים כמו משחקי זיכרון, מספרים וכדומה, הילדים ילמדו דרך הוראה חווויתית באמצעות חוש המישוש, תנועה וקריאת שירים, סיפורים יצירה ועוד", דיווחה המחנכת סיון אליאש.

פחות מבחנים גם לתלמידי היסודי

משרד החינוך פרסם את לוח המבחנים העדכני לבתי הספר היסודיים, זאת בעקבות התכנית הלאומית, "למידה משמעותית", אשר דוגלת, בין היתר, בריווח הלמידה והפיכתה לאתגרית, מסקרנת ומשמעותית יותר. על פי חוזר המנכ"ל החדש והעדכני, לא יתקיימו מבחנים בכיתות א' ו- ב' (למעט מבדקים שנועדו למעקב פנימי של המורה). בכיתות ג', יתקיים מבחן אחת לשלושה שבועות , בכיתות ד', מבחן אחת לשבועיים, בכיתות ה'- ו', מבחן אחת לשבוע.

במשרד מסבירים כי ריווח המבחנים יפנה זמן לעיסוק בתהליכי למידה מעמיקים, מגוונים וחווייתיים. במשרד החינוך מדגישים, כי המבחנים מהווים כלי הערכה אחד, אך לא בלעדי. ריווח הזמן נועד לשלב בתוך בתי הספר הערכות חלופיות אחרות, כגון: עבודות חקר, הצגת עבודה בעל פה, משחק תפקידים, המחזה, בימת דיון, נאום וכד'.

עיקרי התוכנית שמים דגש על העברת כל בתי הספר היסודיים לניהול עצמי, גמישות פדגוגית בשעות הלימוד, העצמת המורים בחטיבה העליונה. הלמידה המשמעותית תכלול שורה של שינויים במתכונת בחינות הבגרות. השינויים בבגרות יוחלו על מחזור התלמידים בכיתות י' (התכנית לא תוחל על תלמידי כיתות יא' ו- יב'), חובת לימודי השכלה כללית כתנאי לתעודת בגרות, כמו כן, החל משנת הלמודים הבאה, תשע"ה, הזכאות לבגרות תותנה בשלוש שנים (י', יא' ו- יב') של מחויבות בקהילה ותרומה לחברה.

צילום אילוסטרציה: פלאש 90

לוח המבחנים העדכני של בתי הספר היסודיים מהווה המשך ללוח בחינות הבגרות והמתווה החדש של המיצ"ב, שנועדו כולם כאחד לרווח את הלמידה לצורך העמקה והפיכתה למשמעותית.

פירון: "עבר על כולנו קיץ קשה"

בתוך כך, שר החינוך, הרב שי פירון, אמר היום, (א'), בפתח ישיבת הממשלה לרגל פתיחת שנת הלימודים, כי השנה החדשה צפויה מחר להיפתח כסדרה בכל רחבי הארץ. המשרד בשיתוף עם הרשויות נערכים לפתיחה מיטבית, ללא תקלות.

"נפתח את השנה בשבועיים הראשוניים, בין היתר, בשיח על סולידריות, על חשיבותה של מדינת ישראל ועל ערכה. נדבר על הצורך לשמור על תרבות של שיח וחופש הביטוי. נדבר על הצורך לבער ביטויים שאינם ראויים ועלולים להביא הרס על החברה. נרחיב את מקומו של השיח החינוכי והערכי, ונוביל את ילדי ישראל למקום שהם ראויים לחיות בו, חברה בריאה ומתוקנת".
פתיחת שנת הלימודים כסדרה תואמה עם כל הגורמים הרלוונטיים, והתאפשרה לאחר קביעת פיקוד העורף, כי ניתן לקיים לימודים בכל רחבי הארץ.

 באיגרת מיוחדת שפרסם היום (א') לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה התייחס פירון גם לאירועים הקשים שליוו את הקיץ במסגרת מבצע צוק איתן.

"עבר על כולנו עבר קיץ קשה. הוא החל ברצח של ארבעה נערים, ובמרכזו מבצע "צוק איתן". ראשית, אני מבקש לשלוח חיבוק חם לילדים בדרום. לאחל לכם שנה של שקט ושלווה, שנה של למידה וחוויה. בכל מקום בו הסתובבתי במהלך הקיץ פגשתי בבני נוער מתנדבים. הייתם בבתי חולים ובמקלטים, לצד פצועי צה"ל ובעזרה למשפחות שכולות"

פירון הוסיף כי "הקיץ גילה גם צדדים מכוערים: שנאה, ביטויים גזעניים ופגיעה בחופש הביטוי. אסור לנו לוותר על האמונה בשינוי חברתי עמוק של השיח בישראל. את השבועיים הראשונים של שנת הלימודים נקדיש לעיסוק בקיץ על מכלול אירועיו. נעלה על נס סולידאריות ואהבת אחים, נלחם יחד בגזענות ובביטויה, שהרי "האחר הוא אני".