נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קרא אתמול (א') בפעם הראשונה לקיים שיחות על הקמת מדינה עצמאית במזרח אוקראינה והזהיר כי הבדלנים הפרו-רוסים הנאבקים במשטר לא ישבו בשקט כל עוד הצבא האוקראיני ממשיך בהתקפותיו. דבריו הגיעו בצל איומי האיחוד האירופי להטיל סנקציות נוספות על רוסיה, אם זו לא תסיג את כוחותיה ממזרח אוקראינה תוך שבוע.

בראיון לערוץ 1 הרוסי, קרא פוטין לממשלת אוקראינה לפתוח מיד בשיחות "על הארגון הפוליטי של החברה ושל המדינה בעבור דרום-מזרח אוקראינה, כדי להגן על האינטרסים החוקיים של התושבים שחיים שם". הנשיא הרוסי הודה ש"בלתי אפשרי לומר מתי המשבר יסתיים", אך הזהיר כי הבדלנים, שזוכים לתמיכת ארצו, לא ימתינו לעד לפתיחת השיחות עם קייב, במיוחד כאשר הם "רואים את הערים והעיירות בדרום־מזרח אוקראינה מופגזות עד היסוד באש ישירה".

פוטין גם קרא לרשויות בקייב להתייחס למצב ההומניטרי הקשה השורר במזרח המדינה, במיוחד לקראת החורף המתקרב. "נראה שרק רוסיה דואגת לזה", אמר פוטין, "התנאי החיוני ביותר הוא לעצור את פעולות הלחימה ולהתחיל בשיקום התשתיות, לחדש את המלאי, לתקן תיקונים הכרחיים כדי להיות מוכנים לעונה הקרה".

הפגנות ברוסיה. צילום: רויטרס

כל זה נאמר, כשברקע דיווחים על העמקת מעורבות של כוחות רוסיים בלחימה במזרח אוקראינה ועל הלוויות לחיילים רוסים. בנוסף, נמסרו דיווחים על טבח בעשרות חיילים אוקראינים שבצעו לכאורה הבדלנים הפרו־רוסים. אירופה מביעה דאגה קריאתו של פוטין להקמת מדינה עצמאית בדרום-מזרח אוקראינה צפויה להחריף את המתיחות מול המערב, בייחוד על רקע איומי האיחוד האירופי, שלפיהם אם רוסיה לא תסיג את כוחותיה מאוקראינה ותסייע למאמצי השלום תוך שבוע, היא צפי לסבב נוסף של סנקציות, בנוסף לאלו שכבר הוטלו עליה, העלולות להעמיק עוד יותר את הפגיעה בכלכלת רוסיה. 

בהודעה שפרסמו מנהיגי 28 מדינות האיחוד בתום פגישתם בבריסל, הם הביעו דאגה "לנוכח הזרימה הגוברת של לוחמים וכלי נשק משטח רוסיה לתוך מזרח אוקראינה". "אנחנו קוראים לרוסיה להסיג מיידית את נכסיה הצבאיים ואת כוחותיה מאוקראינה", המשיכו המנהיגים, "האיחוד האירופי מדגיש שוב את הצורך הדחוף במציאת פתרון פוליטי בר קיימא, המבוסס על ריבונותה של אוקראינה, על שלמותה הטריטוריאלית, על אחדותה ועל עצמאותה". נשיא האיחוד הרמן ואן רומפוי הדגיש כי המדינות החברות באיחוד כבר נערכות להטיל סנקציות נוספות על מוסקבה. "אנחנו מוכנים לצעדים משמעותיים נוספים", הדגיש.