2,105,394 תלמידים וילדים התחילו היום (א') את שנת הלימודים תשע"ה.  458,953 ילדי גנים בגילאי 3-6 ו-149,705 תלמידי כיתות א', החלו את דרכם לראשונה במערכת החינוך. 112,750 תלמידי יב' יחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 164,999 עובדי הוראה. 

בתוך כך, ועד ההורים העירוני באשקלון יחד עם ועד בית הספר מקיף ה' הודיע אתמול בלילה כי בית הספר מקיף ה' דרכא באשקלון המונה כאלף תלמידים לא יפתח היום את שנת הלימודים בשל בעיות בטיחות חשמל ונזילות מים. בנוסף נמסר כי בית הספר רבין בפרדס חנה, בתי הספר בטייבה לא נפתחו וזאת בש/בל שביתת מחאה כללית בעקבות רצח מנהל בית הספר עמל בעיר.

"הקיצוץ לא ייפגע בתוכניות משרד החינוך", תלמידות בכיתה. צילום: מרק ישראל סלם

בבית הספר מנחם בגין בנתניה ישביתו ההורים כמחאה על הצפיפיות בכיתות. לטענת ההורים כ40 ילדים ילמדו יחד בכיתה אחת. תגובת משרד החינוך: "לבית הספר הוקצו שעות רבות לפיצול הכיתות בבית הספר וללימוד בקבוצות קטנות".

תגובת עיריית נתניה: "צר לנו על שההורים בוחרים להשבית את חגיגת היום הראשון לפתיחת שנת הלימודים. עיריית נתניה ומנהל החינוך רואים במהלך ההשבתה חוסר אחריות של הורים וללא כל הצדקה".
  
"אין כל חילוקי דעות בין העירייה לבין ההורים שתקן של 40 תלמידים בכיתה הינו בלתי סביר ומקשה על הלמידה ולכן הגדילה לעשות ראש העיר בכך שלכל הכיתות העמוסות בעיר הקצתה תוספת שעות ליצירת קבוצות למידה קטנות במקביל לשעות התקן של משרד החינוך. בבית ספר בגין המשבית הבוקר את הלמודים בשל עומס מספר התלמידים בכיתות ניתנו 26 שעות נוספות לכיתות א' ו 24 שעות לכיתות ב' ליצירת קבוצות למידה קטנות".
  
"באשר לטענה בדבר גודל חדרי הכיתות, בידינו מסמך ממשרד החינוך אשר מאשר שגודל חדרי הכיתות עומד בתקן הנדרש. יחד עם זאת, עיריית נתניה לא נשארה אדישה לטענות ההורים ופנתה מספר פעמים לגורמים הרלוונטים במשרד החינוך אשר השיבו כי הכיתות עומדות בתקן".

"הטענה בעניין מספר הילדים בגן אינה ברורה, כיוון שבמסגרת החטיבה הצעירה ישנם שני גני ילדים כאשר בכל גן רשומים 35 ילדים. על מנת לא ליצור עומס במרחב המשותף עליו מתלוננים, בחרנו להסתפק בשני גנים ולא שלושה". 

בלוד משבש וועד ההורים את הלימודים ומונעים כניסת תלמידים לבית ספר, זאת בשל מחלוקת על מיקומו של גן ילדים בעיר.


תלמידי יסודי בדרכם לכיתה. צילום: אשלום ששוני

שר החינוך שי פירון הסביר אתמול את הקיצוץ במשרדו (א') : "צריך לזכור שהקיצוץ הוא לא גדול יותר ממשרדים אחרים. תקציב החינוך של ישראל הוא גדול מאוד, מה שיש לנו זה קיטון בגידול, לא אסכים לפגוע בחינוך למעוטי יכולת".

"כמו כן הוסיף השר כי הוא: "מתחייב שהקיצוץ לא יפגע בתוכניות משרד החינוך לטווח הארוך ובפרויקטים הרב שנתיים".

נשיא המדינה יוסף רבלין ביקר הבוקר בבית ספר בעיר דימונה ודיבר עם התלמידים במקום: "קודם כל אנחנו צריכים לחשוב על איך אנחנו חברים אחד של השני ואיך אנחנו יכולים לעזור אחד לשני" אמר הנשיא לילדים.


הנשיא ריבלין בביקורו בדימונה. צילום: לשכת נשיא המדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בעמוד הפייסבוק שלו את ילדי ישראל לרגל פתיחת שנת הלימודים. "אני מבקש לאחל ליותר מ-2 מיליון תלמידי בתי-הספר וילדי הגנים, ולהורים שלהם בהצלחה. אנו עושים הכל כדי שהילדים שלכם יהיו בטוחים ומוגנים בכל מקום שהם נמצאים. שנת לימודים מוצלחת ובטוחה".

שר האוצר, יאיר לפיד, פתח הבוקר את שנת הלימודים עם תלמידי כיתות א׳ בבית הספר היסודי בשער הנגב.

השר ליווה את תלמידי כתה א׳ בבית ספר לכתה שם ישב עם התלמידים במעגל ושוחח עימם על ההתמודדות בימי הלחימה במהלך מבצע ״צוק איתן״ ועל החששות שלהם לקראת שנת הלימודים הראשונה.שר האוצר בירך את התלמידים ואיחל להם הצלחה רבה.

שר שר האוצר לפיד מבקר בשער הנגב. צילום: רענן כהן

לאחר מכן, השתתף לפיד בטקס פתיחת שנת הלימודים וקבלת כיתות א לבית הספר. הטקס נערך במעמד מורי ותלמידי בית הספר וכן במעמד ראש המועצה, אלון שוסטר.

בתחילת הטקס השר בירך את התלמידים והמורים: "אני מתרגש לראות אתכם היום. זה היה קיץ קשה מאוד. זה לא פשוט ולא מובן מאליו וזה מאוד מחמם את הלב.
באתי להגיד לכם כל הכבוד. שיהיה לכם בהצלחה״תלמידים בדרכם לבית הספר. צילום: אבשלום ששוני

מבחינה בטיחותית, המשטרה השלימה אתמול את היערכותה לקראת פתיחת שנת הלימודים הבוקר. כ-5,000 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יסייעו היום ובהמשך השבוע בהגברת הנוכחות המשטרתית במוסדות החינוך ברחבי הארץ.

בחודש האחרון קיימה המשטרה תרגילים, ביקורות ותיאומים מול הרשויות המקומיות כדי להבטיח את שלומם של התלמידים בפתיחת השנה. הפעילות המוגברת הבוקר תכלול מחסומים לבדיקת כלי רכב ואנשים, וסיורים בסביבת המוסד החינוכי.


תלמידה עולה לכיתה א. צילום: מרק ישראל סלם