גורמים בכירים במצרים וברשות הפלסטינית הכחישו דווח לפיו נשיא מצרים הציע ליו"ר הרשות הפלסטינית, הקמת מדינה ברצועת עזה ובצפון חצי האי סיני, תוך ויתור על תביעות לחזרה לגבולות 67'.

על פי הדיווח בגלי צה"ל, נשיא מצרים, גנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, הפתיע ביוזמה מצרית חדשה לשלום, לאחר שהציע לאבו מאזן כי מצרים תיתן 1600 קמ"ר משטחה בסמוך לרצועת עזה, גודל שטח שיכפיל את גודל הרצועה פי חמישה מגודלה כיום. בשטח העצום הזה תוקם המדינה הפלסטינית שתהיה בשליטתה המוחלטת של הרשות הפלסטינית, והיא תהיה מפורזת ואליה ישובו הפליטים הפלסטינים.

בנוסף להקמת המדינה הפלסטינית בשטח המדובר, בערים הפלסטיניות בשטחים תכונן אוטונומיה והרשות הפלסטינית תהיה זו שתנהל בהן את חיי היום יום. בתמורה להצעה המצרית הנדיבה, אבו מאזן יוותר על תביעתו לחזרה לגבולות 67', מה שיקל על מציאת פתרון למחלוקת הגבולות בין ישראל והפלסטינים.

א-סיסי. צילום: רויטרס

גורם בכיר במשרד החוץ של מצרים אמר, כי "אין שחר לדווחים הללו". המקור אמר לעיתון "אל-יום א-סאבע", כי "סוגיה זו עלתה כאופציה בימי הנשיא לשעבר מטעם האחים המוסלמים מוחמד מורסי, כאשר הבטיח לפלסטינים חלק מסיני להקמת מדינה פלסטינית, במסגרת המזימה הבינלאומית של הארגון של האחים הם ויתרו על קדושת אדמת המולדת, בעיקר בחלק זה של האדמה שאלפי מצרים שילמו מחיר דמים יקר כדי להגן עליו". המקור המצרי הבכיר דרש מכלי התקשורת במצרים "להיות זהירים לגבי כל פרסום עתידי בעניין זה".

גם ברשות הפלסטינית הכחישו את הדווחים אודות "מדינה פלסטינית בעזה ובסיני". דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי "מה שדווח בכלי תקשורת ישראלים ופורסם לאחר מכן בכלי תקשורת פלסטינים, בדבר הצעת הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי לנשיא מחמוד עבאס, בדבר הרחבת רצועת עזה לכיוון סיני, וויתור פלסטיני על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות ה-4 ביוני 1967 - אינו נכון".

אבו רודיינה אמר, כי "א-סיסי לא הציע דבר כזה ולא העלה אותו לדיון, מאחר והפלסטינים, המצרים והערבים דוחים אותה". אבו רודיינה הוסיף עוד, כי "אנחנו דוחים כל הצעה שאינה עונה על הציפיות והמטרות של העם הפלסטיני, שרוצה חירות, עצמאות והקמת המדינה הפלסטינית על גבולות 67' ובירתה מזרח ירושלים". לדבריו, "פרויקט זה, כמו פרויקטים ישראלים ישנים וחדשים אחרים, מוכרים לנו ולבני העם שלנו, ועל כלי התקשורת להיות זהירים בדיווחים מעין אלו".