תלמידי שכבת י"ב בתיכון לאומנויות תלמה ילין בגבעתיים פתחו לפני מספר ימים במחאה כנגד ההפרדה של הבנים והבנות בשיעורי ההתעמלות שנכפתה עליהם לדבריהם על ידי משרד החינוך, החל מהשנה .

"בית הספר שלנו הכי מכיל והכי מקבל, אנו מחונכים בצורה הכי ליברלית בבית הספר"
טוענת הילה, אחת מיוזמי המחאה בבית הספר עד השנה התקיימו שיעורי ספורט מעורבים לצד שיעורי ספורט קונסרבטיבים ואנחנו איננו מבינים מדוע הופסקה האופציה האלטרנטיבית".

"גם בן שנתפס כ"גבר, גבר" יכול לבחור לעשות שיעור חיטוב גוף לדוגמא מבלי שיגבילו אותו או את זהותו המגדרית, כך גם נערה שרוצה לקחת שיעורי כושר גופני, ריצה וכד'",היא מסבירה.
התלמידים שפתחו פוסט בפייסבוק הנקרא: "המחאה נגד חלוקה על פי מגדר בשיעורי ספורט", שאליה נכנסו מאות תלמידים והורים לאות הזדהות.

במקביל שלחו היום (א') בערב יוזמי המחאה מכתב למפקחי אגף החינוך הגופני מחוז מרכז ולמפמ"ר הממונה על החינוך הגופני ובו דרישה למציאת אלטרנטיבה לשיעורים מעורבים לצד השיעורים שהתקיימו עד כה בכל בתי הספר.


"הפרדה על בסיס מין ביולוגי אינה מוצדקת". שיעור ספורט אלטרנטיבי. צילום: פייסבוק

"לתחושתנו, ההפרדה על בסיס מין ביולוגי לנוכח ההבדלים הפיזיים בין זכרים לנקבות אינה מוצדקת מספיק בשביל להרכיב קבוצות נפרדות לשני המינים", נכתב במכתב. "גם אם קיים שוני ביולוגי מובחן בין מי שזוהתה בלידה כ'נקבה' לבין מי שזוהה בלידתו כ'זכר', לכל אחד ואחת מבנה גוף שונה מזה של רעהו, יכולות גופניות שונות ורמת כושר שונה", מסביר אחד מהתלמידים, מיוזמי המחאה.

עוד הוסבר במכתב כי "לכולנו יש מינון הורמונאלי שונה של אסטרוגן וטסטוסטרון, מה שיוצר שילובים רבים מדי מכדי לתת לכל אחד מהם שם או קטגוריה. בהתאם לכך נוצרות הכללות גסות שלא חלות על הרבה תלמידים ותלמידות. בבחינת הבגרות בחנ"ג בנות נבחנות על פי קריטריונים שונים, מקלים, לעומת בנים. ישנן בנות שהדרישות הגופניות מהן לא מאתגרות אותן, כמו שישנם בנים שקצב התפתחותם מונע מהם להגיע ליכולות המצופות מהם כ'בנים'. השוני האנושי, ולא המיני, בין חברי וחברות הכיתה צריך להיות זה שמכתיב את הצורך בהקלות או ביחס שונה".

אל המחאה הצטרפו היום שתי חברות הכנסת מיכל רוזין וזהבה גלאון שכתבו מכתב לשר החינוך המבקש להאזין לתלמידים ולהמשיך לאפשר שלהם לקיים שיעורי ספורט מעורבים מגדרית לצד השיעורים הרגילים.

ממשרד החינוך לא נמסרה תגובה בנושא.