שר הכלכלה, נפתלי בנט, משיב מלחמה. לאחר שנחשף היום כי קצין בכיר בצה"ל העביר לבנט מידע סודי, שבעזרתו תקף יו"ר הבית היהודי את שר הבטחון וראש הממשלה במהלך מבצע "צוק איתן", מגיעה התשובה, מפי מקורביו של השר. "יש לחקור את מחדל המנהרות של יעלון", אמרו מקורביו של השר.

"שר הביטחון צריך לשלוח פרחים לנפתלי בנט, שרק בזכותו עם ישראל ניצל ממחדל המנהרות של בוגי". גורמים בסביבתו של בנט מתחו ביקורת חריפה על הטענות שכיוון היום שר הביטחון יעלון, כלפי בנט ואמרו: "כבר מראשית ימי המבצע ועוד לפניו, התריע השר בנט מפני הסכנה העורבת לישובי הדרום כתוצאה מחפירת מנהרות התופת של החמאס".

"השר בנט ביקר בשטח, נפגש עם חיילים וקצינים ושמע מהם על סכנת המנהרות, בעוד שהשר בוגי יעלון ניסה בכמה הזדמנויות לטעון כי לא מדובר בסכנה ממשית וכי החמאס לא יעז להשתמש במנהרות". לדברי המקורבים, גם אחרי שצה"ל סיכל את ניסיון החמאס להשתמש במנהרת כרם שלום עם פתיחת המבצע, עדיין התכחש יעלון לסכנת המנהרות ואף הצביע בקבינט ב-17 ביולי בעד הפסקת אש.

מתקפה חריפה. בנט ויעלון. צילום: פלאש 90

"איך הוא הסכים להפסקת אש כשהוא יודע שיש מנהרות מתחת לישובים בדרום? נפתלי בנט לא הפסיק להאבק בכדי שצה"ל ייצא למערכה לחיסול המנהרות. בנט למעשה הציל את תושבי הדרום ממחדל נוראי של יעלון. לא יהיה מנוס מבדיקה מעמיקה מדוע בוגי מנע את הפעולות בנושא", אמרו מקורבי בנט.

מחר בבוקר אמור שר הביטחון להופיע בפני וועדה לביקורת המדינה בכנסת לישיבה סגורה שתדון במחדל המנהרות.

ח״כ זאב אלקין (ליכוד) יו״ר ועדת חוץ וביטחון הגיב בביקורת קשה על החלטת הרמטכל להדיח את הרב רונצקי: ״אני רואה בחומרה רבה את רדיפתו של הרב רונצקי. אני הייתי מציע לרמטכל להפעיל את אותה הנחישות והמהירות בטיפול בסרבני 8200 שגורמים לנזק עצום לצהל ולמדינת ישראל, במקום לחפש שעיר לעזאזל כדי להשתיק קולות אחרים מתוך הצבא שאולי לא היו לרוחו של הרמטכל בזמן המבצע".

"גם אם נכון שרב רונצקי העביר מידע מדאיג לחבר קבינט (וגם זה עוד לא הוכח) מתוך דאגה כנה לביטחונם של אזרחי ישראל, זה הרבה פחות חמור מתדרוכים שותפים לתקשורת שהועברו בזמן המבצע ולאחריו על ידי בכירי צהל בניסיון להתמודד עם הביקורת התקשורתית והציבורית" הוסיף אלקין.

לעומתו, חברת הכנסת מירי רגב, תא״ל במיל', חברת וועדת חוץ וביטחון, הביעה תמיכה בשר הביטחון בפרשה: ״אני נותנת גיבוי מלא לשר הביטחון. לא יכול להיות שחיילים או מפקדים בין אם בסדיר, קבע או במילואים, ידליפו מידע מצה״ל, לכל גורם שהוא. צה״ל בנוי על יכולת היררכית ומשמעת וכל מי שמדליף, יש להענישו בכל החומרה".