כמאתיים בני אדם ציינו הערב (ש') ברחבת הסינמטק בתל אביב את יום השלום הבינלאומי, באירוע שנערך ביוזמת פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני. במקום הוקמו כמה "מעגלי-שיח" בהם חלקו הנוכחים, בין השאר, את תחושותיהם לאחר מבצע "צוק איתן". 

"אף פעם לא חשבתי על נקמה בגלל המקרה שלי, ולא בגלל הפחד מישראל", סיפר מאזן פארג', מנכ"ל הפורום מהצד הפלסטיני, ותושב מחנה הפליטים דהיישה שליד בית לחם, שאיבד את אביו. "ידעתי שנקמה לא תחזיר את אבא שלי. יש גם כאלו שבוחרים להסתגר ולשמור את האבל לעצמם, אבל זה לא ישפר את המצב. אנחנו בחרנו בדרך של לנסות ולמנוע את זה שיקרה לאחרים מה שקרה לנו". 

יונה ברגור, ששכל לפני 17 שנים את בנו זיו, מ"פ בחטיבת הצנחנים", אמר לנוכחים: "המלחמה הסתיימה כאילו כלום לא קרה. רק אלו שנפגעו מושפעים, והאחרים ממשיכים הלאה. הפוליטיקה ממשיכה הלאה. חשבנו ש-70 הרוגים ישראלים ו-2,000 הרוגים פלסטינים ישנו משהו, אבל כולם חוזרים לשגרה בעידוד הפוליטיקאים. אבל אנחנו צריכים להביע את דעתנו. אם אנחנו, ההורים השכולים, ששילמנו את המחיר המירבי של המלחמה, יכולים להידבר, אז כל אחד יכול".

"שואלים אותנו איך זה שאין לנו צורך בנקמה", הוסיף ברגור. "אחד מאיתנו, אדם ששכל את בתו שנרצחה בפיגוע בירושלים, אמר לי כך: 'איבדתי את בתי, אבל לא איבדתי את הראש'". 

באירוע נכחו מספר דמויות מוכרות, ביניהן חבר הכנסת מיקי רוזנטל והשחקנית גילה אלמגור, שהגיעה למקום עם בעלה יעקב אגמון. אלמגור, שלא זכתה להכיר את אביה, שנהרג מירי צלף טרם קום המדינה, הביעה תקווה שקיומו של הפורום יביא לשינוי אמיתי בשיח הציבורי: "בימים שבהם השנאה משתוללת, אתם יושבים ומדברים. העובדה שאנשים ברחוב רואים את זה, וייתכן שיספרו בבית שראו יהודים וערבים משוחחים במקום להילחם, יכולה להביא לכך שהכל יהיה שונה". 

עומר תדמור סייע בהכנת הידיעה