דני הירשברג, מזכ"ל תנועת הנוער הדתית-לאומית, יוצא במתקפה חריפה על יושב ראש הבית היהודי שר הכלכלה נפתלי בנט. ברקע הדברים עומד עימות גדול הנוגע לעסקת מכירה של בית כנסת וסניף של תנועת בני עקיבא.

"נפתלי בנט ומפלגת הבית היהודי מממנים את חובות מערכות הבחירות שלהם מכספים של מכירת בתי כנסת וסניפים של בני עקיבא", מאשים הירשברג, "המפלגה בראשותו של בנט מעדיפה לשלם לקמפיינים במקום לשמור על ערכי התנועה, בדמות הסניפים ובתי הכנסת".

תחילת הפרשה עוד בקדנציה הקודמת של הכנסת, כאשר הוחלט במפלגה למכור את מתחם סניף בני עקיבא בבת ים עם בית הכנסת וחדר ההנצחה לבוגרים שלצדו. מדובר בבית כנסת פעיל, שאליו מתכנסים מדי שבת וחג מאות מתושבי העיר. המבנה נמכר בסופו של דבר בסכום של 7 מיליון שקלים לקבלן ששון אליהו, חבר מועצת עיריית בת ים, המתכנן להקים במקום בנייני מגורים.

עם היוודע דבר המכירה, החלה תסיסה בקרב אנשי הציונות הדתית בבת ים וחניכי סניף בני עקיבא המקומי ובוגריו. עשרה ימים לפני הבחירות האחרונות לכנסת הופיע בנט בפני חברי הסניף. "יש מפלגות ששואלות איפה הכסף, אצלנו שואלים איפה הערכים", הצהיר בפני עשרות רבות של נוכחים, שמחאו כפיים לשמע הדברים, "ובהתנגשות בין כסף לערכים, הערכים צריכים לגבור".

בנט הבטיח למנות את ראש המטה שלו לטפל בסוגיה עד שיימצא לה פתרון. בינתיים, משהפתרון בושש להגיע, החריפו אנשי מטה הפעולה שהוקם בבת ים את מחאתם נגד יו"ר הבית היהודי. תחת הכותרת "סניף בת ים לא למכירה", הם הפיצו תמונות של בנט נוהג בשופל דורסני ועל כף הטרקטור ספר תורה וסמל תנועת בני עקיבא. לאחרונה גם הפגינו מול ביתו.


בנט, בבני עקיבא זועמים. צילום: פלאש 90

״עסקת עבר״

בעקבות הדברים ובעקבות מו"מ שנערך עם הקבלן הרוכש, הסכים האחרון - לדבריו, מתוך כבוד לדת ולמסורת ישראל - לבטל את העסקה, מבלי לדרוש כל פיצוי, ובלבד שיוחזר לו הכסף ששילם. סדרת ישיבות ארוכה הניבה סיכום שלפיו בני עקיבא תשלם על 37% מהעסקה ובכך תקנה את חלקה של המפלגה בקרקע, ואת השאר תממן תנועת הפועל המזרחי.

אלא שכעת נראה כי בנט והבית היהודי נסוגו בהם מההסכמה, ולפיכך נדמה שאם לא יקרה שינוי של הרגע האחרון, תכובד העסקה, והמתחם, על כל מבניו, ייהרס.

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "הדברים אינם נכונים. מדובר בעסקת עבר מהכנסת הקודמת, שמימנה חובות עבר וביטולה יעלה מיליונים. בשל כך הודענו שנוכל לסייע למצוא מקום חלופי".

מטה הפעולה בבת ים מתח ביקורת על הודעת המפלגה: "התגובה הזאת של הבית היהודי מוכיחה בורות במקרה הטוב, או זדון במקרה הרע. זה לא נכון וזה סותר מכתבים חתומים שיש בידינו. מפלגת הבית היהודי דרשה את המכירה, והיא זו שצריכה לדרוש את ביטולה. הטענות השקריות על 'מיליונים', בעוד הבית היהודי לא נדרש לשלם ולו שקל אחד, הן ספין שנועד להוריד את האחריות ולהמשיך לדרוך על הציונות הדתית בדרך לממשלה הבאה".