טקס קבלת הפנים של נשיא ארה"ב ברק אובמה בנמל התעופה בן גוריון היה ארוך במיוחד, ואחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס קיבלו אותו כשירד בגרם המדרגות מהאייר פורס 1, התפנה אובמה להכיר גם את חברי הממשלה הישראלית החדשה.

הנשיא האמריקאי לחץ את ידיהם של כל שרי הממשלה, והתעכב בעיקר אצל שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני, השניים היחידים להם אמר כי ישמח לעבוד איתם. אובמה בירך את לפיד על הישגו בבחירות, והשניים שוחחו קצרות על מעברו של שר האוצר מהתקשורת לפוליטיקה. 

אובמה אף נראה שמח מבחירתו של לפיד לתפקיד שר האוצר, ואמר לו: "עוד יהיו לנו הזדמנויות לעבוד ביחד". אובמה, שככל הנראה עקב לעיתים אחרי הקריירה של לפיד, הוסיף: "הייתה לך עבודה טובה לפני שנכנסת לפוליטיקה", ואילו לפיד הגיב בהומור, ואמר: "נכון, עבודה טובה יותר". עוד הוסיף אובמה בבדיחות הדעת: "אשתי תמיד אמרה לי - תיזהר ממה שאתה מייחל לעצמך".

> כל העדכונים והפרשנויות של טובי הכותבים - בדף הפייסבוק שלנו. עשו לייק


אובמה לוחץ את ידו של פרס. צילום: רויטרס

לבני אמרה לאחר מכן: "אני שמחה על העובדה שנעבוד ביחד, גם אני מצפה לזה. זאת קדנציה שניה עבורו, וזוהי ממשלה חדשה בישראל. אני מקווה שנשכיל להניח את אבני היסוד לעבודה המשותפת".

בעת שלחץ את ידם של השרים לימור לבנת ואורי אריאל, ביקשו השניים מנשיא ארה"ב לשחרר את יונתן פולארד. אריאל אמר מאוחר יותר: "אחד מאיתנו היה צריך לבקש את הבקשה האישית הזו. הדברים נאמרו בנחת, יש גם פרוטוקול אנושי והיה צורך לבקש את הבקשה. אני שמח שהייתה לי את ההזדמנות לעשות זאת. אנחנו לא מפקירים אנשים מאחור. אני משוכנע שנשיא המדינה וראש הממשלה יעלו את הנושא גם בפגישות האישיות, אני הרגשתי חובה יהודית לעשות זאת גם כן".

לשר אהרונוביץ', אמר אובמה: "יש לך עבודה חשובה מאוד". כשעצר ליד סילבן שלום, שוחחו השניים על פגישתם הקודמת, בתקופה שבה אובמה עוד היה סנאטור. לעמיר פרץ, אמר הנשיא אובמה בחיוך: "מאז הפעם האחרונה שנפגשנו השיער שלי האפיר, אבל אתה נראה אותו דבר".

לקראת סיום מסדר הכבוד, אמר אובמה לשר הביטחון הטרי, בוגי יעלון: "יש לך עבודה חשובה מאוד. זה למען האינטרס הלאומי ולמען האינטרס של ישראל". בהמשך, קיבל אובמה סקירה של המערכת ליירוט טילים, כיפת ברזל, בליוויו של מי שנחשב לתומך הגדול ביותר שלה, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ.


אובמה משוחח עם לפיד. צילום: בן הרטמן, ג'רוזלם פוסט