אם היה נדמה עד לבחירות ששלי יחימוביץ' היא כמעט כל יכולה במפלגה וסוחפת אותה אחריה. הרי שלפחות בכל הנוגע לאווירה בוועידה המפלגה, ישבה אתמול יחימוביץ' לראשונה על הבימה מול קהל מעורב וחצוי באשר לחשבון הנפש במפלגה אחרי הבחירות, ובעיקר מול מתנגדים קולניים מבית.

עם זאת, מדובר עדיין במפלגה של יחימוביץ' אם לשפוט על פי הקולות בוועידה. המתנגדים לסדר היום של הוועידה, ח"כ איתן כבל וח"כ אראל מרגלית, לא רוו נחת מהקהל. כשדיברו על חשבון נפש היו הקריאות מעורבות, כך גם כשביקרו את היעדר סדר היום המדיני של המפלגה בבחירות. אך כשהעזו לבקר את יושבת הראש על הדרך הכלכלית שהובילה קרא הקהל בוז רועם.

בתחילה היה נראה כאילו תהיה זאת ועידה מנומנמת כרגיל בשנים האחרונות כשהצירים אישרו את סדר היום של הוועידה שכלל שורת הצבעות על שינויי תקנון ומינוי ועדות היגוי.

הראשונה שבהן לנושא המדיני-ביטחוני, בראשה צפוי לעמוד ח"כ בנימין בן אליעזר, כדי לעבות את המצע המדיני של המפלגה ולהשיבו למקום מרכזי בסדר היום של המפלגה. בכך ביקשה יחימוביץ' לעקר את ההתנגדויות בנושא אבל הדבר לא צלח לה. 


כבל, "אני בשר מבשרה של המפלגה". צילום: מרק ישראל סלם

ח"כ איתן כבל עלה לבמה והתקבל בקריאות מעורבות לאור המכתב הפומבי שהפיץ ליחימוביץ' השבוע אך כבל לא נרתע מהקריאות, אמר: "אני מציע לך שלי להיכנס לפייסבוק שלי ולראות את השנאה שמוטחת בי. אני בשר מבשרה של המפלגה הזאת. הייתי הרבה לפניכם ואשאר הרבה אחריכם. אהוד ברק לא השתיק אותי וגם אתם לא תצליחו", אמר וגרם לסערה בקהל תומכיה של היו"ר כשתומכיו מריעים.

"היו לנו בחירות קשות. שלושה חודשים אחרי בחירות אנחנו לא צריכים לעסוק בפרוצדורה. אין לנו למה למהר. בואו נעשה את זה ביחד ולא במחטף. אם שלי רוצה לנצח אז ביושר. אל תכופפו ידיים".
אחריו עלה ח"כ אראל מרגלית שהיה בוטה הרבה יותר כשפנה ליחימוביץ' שישבה בפנים חתומות על הבמה ואמר לה: "ממה את מפחדת? אני הייתי מצפה שהוועידה הראשונה אחרי הבחירות תעסוק בשאלה מדוע העבודה נכשלה בבחירות. הדבר הראשון הוא להקים ועדת בדיקה אובייקטיבית שתדווח למרכז על סיבות הכישלון בבחירות האחרונות".

תומכיה של היו"ר קראו נגדו קריאות סוערות אך הוא המשיך בדבריו ואמר: "צריך לחזור להוביל את המדינה ואת זה לא נוכל לעשות כמפלגת נישה חברתית". על אמירתו זו קיבל מבול של קריאות בוז וקהל שהחל בקריאה רועמת "העם דורש צדק חברתי".

כשעלתה יחימוביץ' לדבר היא סחפה מיד את מרבית הקהל כשכלל לא התייחסה בעיקר דבריה למחלוקת הפנימית ונשאה נאום של יו"ר אופוזיציה ולא של יו"ר מפלגה.  "אנחנו צריכים להסתכל החוצה ולא פנימה ולראות מה אנחנו יכולים לעשות למען המדינה. לא להתבוסס באותן קלישאות ביטחוניות אלא לייצר שיח חדש. אני רוצה להודות לכם על הרוח הגבית המדהימה שנתתם לי על ההחלטה ללכת לאופוזיציה. כל מי שחמד כסא ורצה לזחול לכל ממשלה, זכר אתכם וידע מה אתם חושבים על זה".


יחימוביץ', "לא להתבוסס באותן קלישאות". צילום: רויטרס

יחימוביץ' הוסיפה: "ההחלטה לא לשבת בממשלה לא היתה פשוטה מבחינתי כלפי הערכים שאנחנו מייצגים, כי תיק האוצר (שהודתה שהוצע לה) הוא חשוב מאד אבל היה ברור שנצטרך להיות בו קבלני הביצוע של נתניהו וזה לא מתקבל על הדעת. אנחנו נהיה שותפים לכל מאבק בפגיעה בשיוויון ובעובדים. לנו יש אחריות גם על העניים (אמרה ברמיזה ליש עתיד)".

יחימוביץ' כינתה את השרים לפיד ובנט "תואמי נתניהו רק צעירים יותר" וטענה: "הם רק מחדדים את האידיאולוגיה שלנו". היא סימנה את המאבק נגד המיסוי על קרנות ההשתלמות והקיצוצים הצפויים בתקציבים החברתיים ואמרה ליו"ר ההסתדרות עפר עיני: "אנחנו נהיה שותפים במאבק הזה". בסיום דבריה ביקשה מהצירים להצביע בעד שינויי התקנון בחוקה שביקשה להעביר "כדי להניע את הדרך למאבק של המפלגה".

במהלך הערב הועלו הצעות פשרה כדי לדחות את ההצבעות, גם על ידי יו"ר ההסתדרות עפר עיני ויו"ר סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג שאמר: "צריך להודות ולהגיד שאיבדנו הרבה קהלים וצריך לדבר על הנושאים שלא השמענו בהם את קולנו ויש לדון עליהם בוועידה שמתחילה בבוקר ולא בערב. מוטב שנצא מוועידה כזאת מאוחדים".

דובר שיצא להגנתה של יחימוביץ' דווקא הורד מהבמה בצעקות רמות מהקהל לאחר שכינה את הקוראים נגדו "ערסים". 

בסופו של דבר לא נמצא בקרב צירי הוועידה רוב של לפחות 50% בעד דחיית סדר היום וההצבעות המשיכו למורת רוחו של המיעוט הגדול בקהל שהתנגד לכך.