משרד הפנים מסרב להכיר בתינוק שנולד השבוע בבית חולים ברזילי באשקלון לאב ישראלי ולבת זוגו, יוליה דנילנקו, שעלתה לישראל מאוקראינה. הסיבה: המדינה אינה יודעת מהי זהותה האמיתית של דנילנקו, שעלתה לישראל בגיל 11 יחד עם אמה ואחיה בזהות בדויה עקב הסתבכות עם עבריינים באוקראינה.

לאחר לימודי התיכון, התגייסה יוליה לחיל המודיעין ושירתה שירות צבאי מלא בבסיס סמוך לעזה. בשנת 2005 גילו במשרד הפנים כי המשפחה עלתה לארץ תוך שימוש בזהות מזוייפת, והוחלט לבטל את אזרחותם. עם זאת הוחלט, כי יוליה ושאר משפחתה יוכלו להסדיר את מעמדם בישראל בתוך הליך בירוקטי ארוך.

בשנת 2007 נולדה בתה הבכורה של דנילנקו מבן זוגה הקודם. מאז ועד היום השתיים נמצאות בישראל ללא מעמד אזרחי ובמאבק בבירוקרטיה הישראלית. אף שלפי מעמדה לא מגיעות לה בדיקות הריון תקופתיות ואשפוז חינם לאחר הלידה, נרתם מנהל ברזילי, ד"ר חזי לוי, לעזור לבני הזוג ואישר להם לקבל טיפול רפואי מלא בזמן ההריון וכן אשפוז במחלקת יולדות לאחר הלידה.


איזקוביץ׳, דנילנקו ובנם, השבוע. צילום: צפריר אביוב, פלאש 90

"אני פשוט לא מבין את המדינה הזו", אמר צביקה איזקוביץ', בן זוגה הנוכחי של דנילנקו ואביו של הרך הנולד. "המדינה פשוט מתישה אותנו. כל הזמן דורשים עוד ועוד מסמכים". איזקוביץ' טען כי כשהגיע שלשום לרשום את בנו במשרד הפנים באשקלון, הפקידות סירבו "עקב מעמדה של האם", ומסרו לו כי אם הוא עדיין מבקש להסדיר את מעמדו של התינוק, עליו לעבור בדיקת אבהות יקרה. "עכשיו רוצים ממני בדיקת אבהות. הבדיקות האלה עולות המון כסף שאין לי. אני לא מבין את זה. איפה נשמע שילד שנולד בארץ, לאבא ישראלי, ולאמא שנמצאת כאן מגיל 11, לא מקבל אזרחות?".

השבוע, ממיטתה במחלקת היולדות, פנתה דנילנקו לשר הפנים גדעון סער וביקשה את התגייסותו לעניין. "אני פונה ללב שלו, גם לו יש ילדים: תבין את הסיוט שאני עוברת. עשיתי צבא ואני משלמת ביטוח לאומי ומסים כמו כל אזרח, אבל עדיין לא זכאית לחופשת לידה ולא יכולה להתחתן. אני לא רוצה שהילדים שלי יעברו את הסיוט שאני עוברת. בבקשה, תעשה לזה סוף", ביקשה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "במטרה להסדיר את מעמדה החוקי בארץ, נדרשה דנילנקו פעמים רבות להציג מסמכים שנועדו לאפשר למדינה לדעת מהי זהותה האמיתית. עד כה טרם הוצגו המסמכים. עם לידת בנה, אשר לטענתה כי הינו בן לאזרח ישראלי, יוכל הנולד לקבל מעמד לאחר שיוכח כי אביו הוא אכן אזרח ישראלי".