"אנחנו ישנים בתוך המכונית, עושים את הצרכים ליד העץ הגדול ברחוב, מתקלחים במקווה, גונבים מדי פעם לחם מהמאפייה ואוכלים מעט מנדבות של אנשים. הרבה פעמים אנחנו נשארים רעבים". כך סיפרו ל"סופהשבוע" נועם ואבי (שמות בדויים, השמות המלאים שמורים במערכת) המתגוררים בחודש האחרון במכונית ישנה המכוסה בשמיכות. התכולה הדלה שלהם דחוסה בתוך תא המטען הקטן ובעת שהם ישנים משענות הכיסאות מורדות לאחור.

כל זה קורה באחת מערי השרון, בסמוך לבתי מגורים ואזור מסחרי שוקק ועל רקע עוברים ושבים, בהם ילדים קטנים. "אני מסתכל שמאלה וימינה שלא עוברת כאן איזו אישה ואז ממהר להחליף בגדים ולעשות את הצרכים שלי", מספר נועם. 

שני האחים, בשנות ה-20 לחייהם, טוענים כי הורחקו מבית הוריהם מכיוון שפעלו נגדם באלימות. אחד מהם אף ריצה בעבר עונש מאסר בפועל לאחר שהורשע בהכאת הוריו, שאחד מהם נכה.

"שכן התעלל בי מינית כשהייתי ילד", מספר נועם. אחיו הצעיר מוסיף שהתגלגל בין פנימיות ומסגרות מיוחדות ואף לא גויס לצה"ל. "המשפחה שלנו מוכרת למחלקת הרווחה ברשות המקומית", הוא מדגיש, ומוסיף: "אנחנו רק מבקשים סיוע בדיור, אפילו הרחק מכאן. מגיעה לנו קורת גג. מה רוצים, שנידרדר לפשע"?

> כל העדכונים והפרשנויות של טובי הכותבים - בדף הפייסבוק שלנו. עשו לייק


"המשפחה מוכרת למחלקת הרווחה". האחים, אתמול ליד הרכב. צילום: אלוני מור

אתם צעירים, מדוע אינכם מתפרנסים? 

"אני עובד, אבל החשבון שלי מעוקל בגלל חוב של כ-50 אלף שקל. בערב החג התקשרו אלינו מהרווחה וקיבלנו 500 שקל ותרומה של 300 שקל מעו"ד שמייצג אותי בגלל תאונה שעברתי, וריחם עלינו", הוא משיב.

אחיו הצעיר מוסיף: "עבדתי בעבודות מזדמנות ואני הולך בשבוע הבא לראיון עבודה, אבל אין לי חשבון בנק וכדי לשכור בית צריך צ'קים". "אנחנו גרים בעיר עם לא מעט עשירים, אבל יש גם צד שני. אנחנו החוליה החלשה ומרגישים שזרקו אותנו לרחוב", סיכמו השניים.

תגובת הרשות המקומית: "צר לנו, אך מדובר במקרה מזעזע של בגירים שבמשך שנים מכים באכזריות את הוריהם, ומתוקף צו בית משפט הורחק אחד מהם מביתו. צוות אגף הרווחה פעל במשך שנים במסירות אין קץ ובכל האמצעים העומדים לרשותו, כולל הפניית משאבים כספיים, טיפוליים ומציאת פתרונות לבוגר שביניהם, כגון הוסטל מיוחד, אך הוא מסרב לשתף פעולה עם כל תוכנית שיקומית שהוצעה לו.

"יודגש, כי הרשות המקומית עשתה את כל שביכולתה והרבה מעבר לכך, אך אין בסמכותה למצוא פתרונות דיור, שכן הנושא נמצא באחריות משרד השיכון".