התעשייה האווירית תייצר את הכנפיים למטוס החמקן החדש, ה-F-35, עבור יצרנית המטוסים לוקהיד מרטין. שתי החברות חתמו על החוזה לייצור הכנפיים למשך 10-15 שנה והאספקה הראשונית ללוקהיד תתבצע כבר בשנת 2015. 

במפעלי התעשייה האווירית כבר החלו בהכנות והתקינו לאחרונה קו ייצור לבניית הכנפיים. במסגרת הפרויקט תתבצע גם השקעה במערכות טכנולוגיות מתקדמות.

בטקס שנערך לאחר חתימת החוזה, כינה סטיב אובראיין, סגן הנשיא לפיתוח עסקי של הפרויקט בלוקהיד, את ההסכם כ"ציון דרך חשוב בשותפות עם התעשייה האווירית, שמספקת מזה שנים רכיבים חיוניים לשלל הפלטפורמות של לוקהיד מרטין". "השתתפותה בתוכנית מטוס ה-F-35 היא התפתחות טבעית ביחסינו", הוסיף אובראיין. 


ה-F-35, כנפיים כחול-לבן. צילום: רויטרס

מנכ"ל תעשיה אוירית יוסי וייס הוסיף: "ההסכם מבטיח את מעורבותה של התעשיה האוירית במטוסי הקרב המתקדמים. אני מברך על חיזוק הקשר עם לוקהיד מרטין, יצרן מטוסים חשוב ומוביל בעולם".

ה-F-35 צפוי להגיע לחיל האוויר בשנת 2017, ייקלט בבסיס נבטים ויזכה לשם "אדיר". יש לו מוטת כנפיים של יותר מעשרה מטרים, יכולת נשיאה של 14 טון וטווח טיסה של יותר מ-1,600 ק"מ.

הגעתו של החמקן לישראל מצטרפת למספר מטוסים חדשים שייקלטו בחיל האוויר בשנים הקרובות במסגרת העסקאות הצבאיות בין ארה"ב לישראל. אחד מהם הוא מטוס התדלוק "הרקולס J" (שמשון). השני הוא המטוס-מסוק V-22 שמאפשר הנחתת כוחות גדולים במקומות מרוחקים ויכול להמריא ולנחות אנכית כמסוק.