ספרד סוערת: "המפלגה העממית" (מפלגת הימין הגדולה בספרד), שהינה מפלגת השלטון במדינה, החלה להנציח נופלים מ"היחידה הכחולה", שנלחמה לצד כוחות גרמניה הנאצית בחזית הרוסית, בשמות רחובות וכיכרות ברובע העשיר צ'מרטין במדריד. היחידה מנתה 50,000 חיילים (18,000 מתוכם נשלחו להילחם לצד חייליו של היטלר), וכונתה בצבא הנאצי "יחידה 250 לספרדים מתנדבים". 

המפלגה הקטלאנית CIU גינתה את "חוסר ההתחשבות בקורבנות של הנאצים", בעוד במפלגת הסוציאליסטים הביעו תדהמה נוכח העובדה כי איש ממפלגת השלטון לא הגיב לתליית השלטים, שתוארו על ידי הסוציאליסטים כ"ציוד פלנגיסטי". ראשיתה של "המפלגה העממית" היא בארגון "הברית העממית", אותה הקים ב-1976 מנואל פראגה, שהיה שר בזמן שלטונו של הגנרל פרנקו.

לפני מספר ימים ערכה מריה דה לוס יאנוס דה לונה, נציגת הממשל בקטלוניה, טקס הוקרה ליוצאי "היחידה הכחולה" בעיירה סנט אנדראו דה לא ברקה בפרברי ברצלונה, על תרומתם למשמר האזרחי במקום. בתגובה דרשו חברי הפרלמנט הקטלאני את התפטרותה.


כיכר קולון במדריד. צילום: רויטרס

בקטלוניה, עם זאת, הוסרו כמעט כל השלטים המנציחים את אנשי היחידה בעקבות התנגדות גורפת של כל מפלגות הפרלמנט, פרט לנציגות המפלגה העממית. השלט היחיד שנותר הוא ברחוב סלבדור גרוס, שנקרא על שם מתנדב שנהרג בחזית הסובייטית. "אני גר ברחוב על שמו של פאשיסט", סיפר קלאודיוס, תושב הרחוב, לאתר הספרדי LaTorre. "אני חושב שהוא לא ראוי לרחוב על שמו", אמר.  

תרם להכנת הידיעה: עדן צרור