עובדי משרד החוץ מורידים את הכפפות ומחריפים את העיצומים - ועד עובדי המשרד הודיע כי יפסיקו לטפל באזרחי ישראל במסגרת הנציגויות בחו"ל, וכן יעצרו את מתן האשרות לעובדים זרים.

בשלושת החודשים האחרונים נוקטים העובדים בעיצומים, ולטענתם אינם זוכים לכל תשומת לב מהממשלה. היום הכריזו על כישלון המשא ומתן עם האוצר, ולכן החליטו על צעדים נחרצים יותר. במסגרת השיבושים, יופסקו לחלוטין השירותים הקונסולריים בארץ ובחו"ל.

במשרד החוץ הטילו את האחריות על נציגי האוצר ובראשם הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, אשר סירב בעקביות, לטענתם, להיכנס לכל משא ומתן ענייני על דרישותיהם.

עובדי המשרד מוחים על תנאי עבודה אותם הם מגדירים כמשפילים, וטוענים כעי הממשלה דרדרה את שירות החוץ של ישראל. הם מציינים העדפת מינויים פוליטיים על מקצועיים, ביזור סמכויות המשרד בין גופים אחרים והעובדה כי לא מונה שר חוץ במשרה מלאה כדוגמאות להידרדרות זו. כמו כן, מתנגדים לעובדה שלא שותפו בהערכות מצב ובתהליכי קבלת החלטות.


העיצומים מחריפים. צילום ארכיון: רויטרס

במכתב ששיגר ועד עובדי המשרד לאחר פיצוץ המגעים עם האוצר, נכתב: "יש להפסיק מרגע קבלת מברק זה ובאופן מיידי כל טיפול בישראלים ובזרים בישראל והפסקת ניפוק מסמכי נסיעה לישראלים בחו"ל, למעט מסמכי נסיעה חד פעמיים".

מוועד העובדים נמסר: "עד כה נמנענו מלנקוט בעיצומים אלה, אך כעת, לאחר שהמשא ומתן פוצץ, לא נותרה לנו כל ברירה. דרישותינו להסדרת תנאי השירות בהסכם קיבוצי הינה דרישה בסיסית ולגיטימית".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "ועד עובדי משרד החוץ הוא שפוצץ את הישיבה עם הממונה על השכר. העובדים דרשו התחייבות מראש על תוצאות המו"מ שמשמעותה קבלת חלק מדרישותיהם כבר בתחילתו. אנחנו מסרבים למו"מ עם הכתבת תנאים מוקדמים".

עובדי משרד החוץ דורשים לשפר את תנאי העסקתם, לנסח הסכם קיבוצי חדש ולהסדיר את זכויות ותנאי עובדי הנציגויות בחו"ל, לאחר שחיקתם ואי עדכונם במשך שנים.