המשטרה טרם עצרה חשודים בפעולת "תג מחיר" הלילה (בין שני לשלישי) ביישוב הערבי-ישראלי אבו גוש, אולם הפעולה, במסגרתה עשרות כלי רכב הושחתו וכתובות גזעניות רוססו על קירות בכפר, עוררה הדים רבים במערכת הביטחונית והפוליטית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למעשה ואמר היום כי כל הגופים יפעלו בנחישות לתפוס את האחראים למעשה, "מה שקרה היום באבו גוש זה נגד מצוות היהדות, זה נגד הערכים של העם שלנו ושל המדינה שלנו. רק השבוע העברנו החלטות שמאפשרות לנו לפעול בעוצמה נגד האנשים שמצבעים את הפשעים הללו ואנחנו נעשה את זה במלוא העוצמה".

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, הבהיר בשיחה עם גלי צה"ל כי המשטרה פועלת כדי לאתר את המעורבים במעשה: "אנשים לא מבינים שזה לא הריסוס והכתובת, זה המעשה שיכול להצית את מדינת ישראל והרבה מעבר לה. בקרוב יבוצעו מעצרים".

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, גינה בחריפות את הפעולה: "יש להילחם בתופעה זאת ולהפסיק אותה. היחסים הטובים בין היישוב אבו-גוש לבין המדינה באו לידי ביטוי כבר במלחמת השחרור, ואנו מבקשים לקיים מדינה דמוקרטית ושוויונית".


נתניהו. לא מתכוון לעבור בשתיקה על פעולות תג מחיר. צילום: מרק ישראל סלם

"זה מעשה לא מוסרי ולא יהודי", אמר שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט: "יש קבוצה קטנה של חורשי-רעה שרוצים לייצר שרשרת של שנאה ואלימות בין ערבים ליהודים בארץ שלנו. קבוצה שנותנת כלים בידי שונאינו בעולם להשחרת פנינו. לא נאפשר להם להצליח. השבוע הענקנו סמכויות נרחבות למשטרה ולשב״כ על מנת לתפוס אותם. אני קורא לכוחות הבטחון לפעול בעוצמה נגד תופעה בזויה זו".

כזכור, במהלך הלילה צמיגים של 28 כלי רכב נוקבו ביישוב הערבי סמוך לירושלים. על קירות ברחוב נטף רוססו כתובות  "ערבים החוצה", ו-"גזענות או התבוללות".

על אף שהזדעזעו מהפעולה הגזענית, ביישוב הבטיחו כי לא יתנו לה לפגוע בדו-קיום. סלים ג'אבר, ראש מועצת אבו-גוש, אמר לגל"צ: "נכון שזה לא יפה ולא נעים, אבל זה לא ישנה אותנו, אנחנו נישאר ונשמור על שכנות טובה. הכפר שלנו ידוע ככפר של שלום. אנחנו מצטערים על מה שקרה, אבל נמשיך בדרך שלנו. התושבים כועסים מאוד - איך אצלנו עושים דבר כזה. אבל בכל קבוצה יש מתונים וקיצוניים".

ג'אבר העריך כי מי שעשה את הפעולות אינו מתוך היישוב - שבו גרות גם כ-60 משפחות יהודיות. "כולנו מקשה אחת, כפר שבאמת מכבד אחד את השני", הוסיף. "אני מאמין במשטרה, יש לנו שיתוף פעולה רב איתה. השוטרים נמצאים בשטח ולוקחים את זה בשיא הרצינות. אני מאמין שהמשטרה תגיע למי שעשה את זה".

עם ג'אבר גם שוחח הנשיא פרס שוחח שגינה את המעשים: "זוהי התנהגות גזענית המהווה חצית קו אדום. אנו רואים בחומרה כל גילויי גזענות ופגיעה ברכוש".


הכתובות באבו גוש. צילום: פלאש 90