דריכות בצמרת המדינית לקראת הגעתו של מזכיר המדינה ג'ון קרי לסבב שיחות מכריע בירושלים וברמאללה (החמישי שלו בשלושת החודשים האחרונים) בניסיון להניע את תהליך השלום עם הרשות הפלסטינית. 

בעוד ברמאללה מכחישים בכירי הרשות כי הסכימו להתגמש בתנאים המוקדמים שהציבו למו"מ (הקפאה שנייה גורפת של הבנייה בכל ההתנחלויות, הסכמה לגבולות 67' כבסיס לשיחות ושחרור אסירים ביטחוניים), בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסים לשדר אווירה חיובית לקראת השיחות ומאשרים כי ישנה מוכנות לצעדים בוני אמון עם הפלסטינים במטרה להביא לחידוש השיחות.

בין השאר, מדובר בשחרור מוגבל של אסירים והגבלה של הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות ביו"ש, שבפועל כבר מתבצעת בחודשים האחרונים. נתניהו עצמו הדגיש היום: "תקוותנו העמוקה היא לשלום אמיתי שאותו ניתן להשיג רק בשיחות ישירות ללא תנאים מקדימים. אנו מוכנים להיכנס למשא ומתן כזה. אני מקווה שהפלסטינים מוכנים לכך גם". 


נתניהו, "תקוותנו לשלום אמיתי". צילום: מרק ישראל סלם

בפתח פגישה עם ראש ממשלת גיאורגיה הגיב נתניהו על הדיווח, אותו הכחישו בינתיים הפלסטינים, לפיו ראש הרשות אבו מאזן הביע בפני קרי נכונות להיכנס למו"מ לתקופה מוגבלת ואמר: "מטרתנו היא לא רק לסמן 'וי' על התחלת המשא ומתן, אלא להתמיד בשיחות כדי לנסות להתמודד עם כל הנושאים ולהגיע להסכמה שתפתור את הנושאים המהותיים של הסכסוך. לזה יידרשו זמן, נחישות ושיטתיות".  

נתניהו זקוק כעת פוליטית וציבורית למהלך מדיני, או לפחות למראית עין של מהלך כזה. ממשלתו השלישית מציינת השבוע מאה ימים סוערים ראשונים, כשאף אחד משותפיו הקואליציוניים אינו אמין בעיניו, מעמדו בתוך הליכוד שבעצמו נחלש בכנסת הנוכחית והוא מתמודד עם קואליציה שסועה בנושא המדיני ובנושאי דת ומדינה.

בכיר בליכוד אמר היום: "בסביבתו של ראש הממשלה מבינים שיש רוב בציבור להסדר מדיני, ושרוב הקואליציה לא מייצגת בהכרח את הלך הרוח הציבורי. לכן הוא נחוש לייצר אווירה חיובית לקראת בואו של קרי. הפלסטינים לא באמת רוצים מו"מ וגם תומכי פתרון שתי המדינות בממשלה, כמו לבני ולפיד, מבינים שהצד הפלסטיני מקשיח עמדות ולא מאמין לראש הממשלה. לכן הסבירות שקרי יצליח היא קלושה".  

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הבהיר בראיון לגלי צה"ל כי לא יהיה משבר קואליציוני בין מפלגתו לבין הליכוד על עצם פתיחת משא ומתן עם הפלסטינים, אבל מפקפק בעצם התהליך: "אני לא מתנגד למו"מ. לא אטיל וטו ולא אפיל ממשלה על הדבר הזה, אבל אני לא מאמין שיצא מזה שום דבר".

"יש הצעות פרקטיות לחיזוק השלום הכלכלי עם הפלסטינים. בינתיים, אני לא רואה הצעה רצינית אחרת שנמצאת על השולחן. ידעתי לאיזו ממשלה אנחנו נכנסים, וידעתי שהיא תתמקד בנושאי פנים. אני חושב שמדינה פלסטינית בתוך הארץ תהיה אסון, אבל השלום לא עומד לפרוץ מחר". 


נתניהו עם קרי, "נחוש לייצר אווירה חיובית". צילום: מרק ישראל סלם

"הכדור במגרש של הפלסטינים"

בקואליציה, עם זאת, קיימת תמימות דעים נדירה לגבי הנזק שגורמות ההצהרות הפלסטיניות למאמצים לחדש את התהליך. סגן שר החוץ זאב אלקין (הליכוד), מהמתנגדים המובהקים למדינה פלסטינית, אמר: "הפלסטינים רוצים תשלום על עצם הכניסה למו"מ. אפילו הקהילה הבינלאומית לא תומכת בזה. הכדור במגרש שלהם וכל עוד הם דבקים בעמדתם של נסיגה לגבולות 67', הליכוד יהיה מאוחד בתשובה חד משמעית שלילית".

השר יעקב פרי, הממונה מטעם סיעת יש עתיד על המו"מ המדיני ומראשי 'מחנה השלום' בממשלה, אמר: "התנאים המוקדמים של הפלסטינים לא נבונים. הפעם הצד שלנו עושה מאמץ, וגם האמריקנים והאירופים. הזמן קריטי והוא אוזל. ההצהרות של רה"מ מעודדות ואני מתרשם שהוא מתכוון ברצינות. אני רק מקווה שהפלסטינים ישובו למו"מ רציני. אני נגד 'מתנות' לפלסטינים, כמו הכרזה על הקפאת בנייה או שחרור אסירים, כתנאי לכניסה למו"מ. קודם יש להגיע להבנות בשיחות".  

דווקא האופוזיציה אינה מפגינה אחידות בנושא המדיני. יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, האשים את הממשלה בקיפאון המדיני ואמר: "כל יום שעובר מקרב אותנו למדינה דו לאומית והזמן לא פועל לטובתה של ישראל. אני מקווה שראש הממשלה לא משלה את הציבור וכל שנותר הוא לקוות שהממשלה באמת רוצה לקחת אחריות, וסוף סוף לעשות משהו טוב בשביל גורל ילדינו ונכדינו".

ח"כ אלי ישי (ש"ס), אמר מנגד: "ישראל הוכיחה פעם אחר פעם את רצונה ורצינותה להגיע להסדר ולשלום. אם אבו מאזן ידרוש כתנאי למשא ומתן תנאים מוקדמים, אזי עתידו של מו"מ זה ייכנס לספרי ההיסטוריה כעוד כישלון מדיני".