מחווה אמריקאית לשחרור ג'ונתן פולארד עשויה להתקבל בישראל כתמריץ לחידוש המו"מ עם הרשות הפלשתינית. מקורות דיפלומטיים בניו יורק מדווחים כי מסרים ברוח דברים אלה מעבירים באחרונה בכירים ישראלים במגעים ושיחות עם גורמים אמריקאים ונציגי האיחוד האירופי, על רקע המאמצים של ג'ון קרי להתניע את השיחות. 

לדברי מקורות אלה, הישראלים מסבירים כי שחרור פולארד יצור בישראל גל של אהדה לבית הלבן שיניב אווירה נוחה לוויתורים ולצעדי פיוס מול הפלסטינים. מסר כזה הועבר לא כבר גם לבכיר בצמרת הממשל האמריקאי בפגישה שקיים עם נציגים ישראלים בבירה אירופאית ידידותית.

חנינה לפולארד תקל על ראש הממשלה נתניהו להסכים לשחרור מספר משמעותי של אסירים פלשתינים - צעד שיעודד את ההנהגה הפלשתינית להסיר מכשולים לחידוש המו"מ. לדברי המקורות, האמריקאים מגיבים באדישות למסרים האלה ומבהירים כי הסיכוי להעניק חנינה לפולארד שואף לאפס.


יאפשר לנתיהו לעשות מחוות לפלסטינים. צילום: רויטרס

בצמרת המדינית דרוכים לקראת הגעתו של מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי לסבב שיחות מכריע בירושלים וברמאללה (החמישי שלו בשלושת החודשים האחרונים) בניסיון להניע את תהליך השלום עם הרשות הפלסטינית. בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שידרו היום אווירה חיובית לקראת השיחות ואישרו כי ישנה מוכנות לצעדים בוני אמון עם הפלסטינים במטרה להביא לחידוש השיחות.

בין השאר, מדובר בשחרור מוגבל של אסירים והגבלה של הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות ביו"ש, שבפועל כבר מתבצעת בחודשים האחרונים. נתניהו עצמו הדגיש היום: "תקוותנו העמוקה היא לשלום אמיתי שאותו ניתן להשיג רק בשיחות ישירות ללא תנאים מקדימים. אנו מוכנים להיכנס למשא ומתן כזה. אני מקווה שהפלסטינים מוכנים לכך גם".

בעת ביקורו של ברק אובמה בישראל בחודש מרץ, הנשיא האמריקאי לחץ את ידם של השרים לימור לבנת ואורי אריאל, שביקשו ממנו לשחרר את פולארד. לאחר מכן אמר ח"כ אריאל: "אחד מאיתנו היה צריך לבקש את הבקשה האישית הזו. הדברים נאמרו בנחת, יש גם פרוטוקול אנושי והיה צורך לבקש את הבקשה. אני שמח שהייתה לי את ההזדמנות לעשות זאת. אנחנו לא מפקירים אנשים מאחור. אני משוכנע שנשיא המדינה וראש הממשלה יעלו את הנושא גם בפגישות האישיות, אני הרגשתי חובה יהודית לעשות זאת גם כן".