שרת המשפטים ציפי לבני מביעה הבוקר (ד') דאגה בראיון לגל"צ לגבי החלטת האיחוד שלא לחתום על הסכמים כלכליים העשויים לממן חברות או גופים הפועלים מעבר לקווי 67'. "יש כאן מדרון חלקלק", אמרה לבני, "מדובר בהחלטה של הנציבות האירופית, בשלב הבא היא תהיה של מדינות אירופאיות ועלול להיווצר סחף. לכן התייחסתי להחלטה כקריאת השכמה". 

השר לעניינים אסטרטגים יובל שטייניץ התייחס לדבריה של לבני בראיון לרדיו 103 ואמר: "אני לא מסכים איתה. אני חושב שההתבטאות שלה לא טובה, כי אם היא קוראת לזה קריאת השכמה, היא מעודדת עוד צעדים כאלו". 

שטייניץ התייחס להחלטת האיחוד ואמר: "זה מרתיח ופוגע בתהליך השלום". על ההשפעה של ההחלטה על המצב הכלכלי של ישראל, אמר שטייניץ: "כלכלת ישראל היא בסכומים של מאות מיליארדי יורו, אין פה קטסטרופה. זה כן חמור מאד כי מדובר בסטנדרטים כפולים ואפליה נגד ישראל. מותר לאיחוד להתנגד להתנחלויות. אפשר להבין אותם. גם האמריקאים מתנגדים. אבל מכאן ועד החרמות, ארכה הדרך". 


לבני, "קריאת השכמה". צילום: מרק ישראל סלם

שטייניץ מודאג מההשלכה של החלטת האיחוד על התנהלות הפלסטינים: "אנחנו לא בקיפאון מדיני, אנו מנסים בכל כוחנו לחדש את המו"מ עם האמריקאים. צעד כזה עלול לעודד את הפלסטינים להמשיך בדרך שלהם, כי אם אפשר לנהל מערכה אפקטיבית באירופה, אולי זו דרך נוחה יותר ממשא ומתן שבו שני הצדדים צריכים להתפשר".

עם זאת, שר האוצר לא חושב שההחלטה מעידה על יחסן של מדינות אירופה לישראל: "יש באירופה ידידות רבה והבנה לצרכי ישראל. יש סיוע ניכר במלחמה נגד הגרעין האיראני. האירופאים רובם רואים איתנו עין בעין".

בינתיים, בעוד מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי נמצא בירדן כדי לקדם את שיחות השלום, ועל רקע החלטת האיחוד, ועדת התכנון ביהודה ושומרון תדון היום על קידום תוכנית לבניית 1,072 יחידות דיור בגדה המערבית. הוועדה אמורה גם לדון בתוכניות בנייה בעשר התנחלויות נוספות.

במאמצים לחזור למשא ומתן, הפלסטינים דרשו כי ישראל תפסיק את הבנייה בהתנחלויות. בירושלים, לעומת זאת, דורשים לחזור לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. בחצי השנה האחרונה ועדת התכנון המשיכה לקדם תוכנית לאלפי בתים בגדה המערבית.