בבנק ישראל לא מתאפקים וממשיכים להתערב בשוק הדיור, פעם במישרין ופעם בעקיפין. לאחר שבשלוש השנים האחרונות יזמו שבע מגבלות על הבנקים למשכנתאות והלווים, הם עברו לשפת האזהרות והאיומים המגובה במחקרים.

היום (א') שיגרה מחלקת המחקר של בנק ישראל נתונים נוספים, המזהירים מעלית שיעורי ההחזר החודשיים על ההלוואות, ומהקשיים שעלולים להתעורר אם מגמת השוק תשתנה. הקטסטרופה תתרחש אם הריבית תעלה, הצמיחה תיעצר ותוביל לאבטלה שתקשה על החזרי ההלוואה. 

על פי הנתונים שפורסמו, מחירי הדיור טסו בשנים 2008-2012 ב-54%, בעוד שהשכר הממוצע זחל באותם השנים ב-20% בלבד. הפער בין עליית השכר לעלית מחירי הדיור אילץ את הלווים להסתכן ולקחת משכנתאות בסכומים גבוהים שניפחו את אחוזי ההחזר מהשכר.

קריאת ההשכמה של בנק ישראל מזכירה את שיטת קריאת "הזאב זאב". פעם הוא יהיה צודק והאזהרות יגשימו את עצמן, אבל בינתיים הן רק גורמות נזק ללקוחות.


הדוח מלחיץ את הלווים. האזהרה מוצדקת? צילום: אלוני מור

כבר לפני שלוש שנים החל סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל הקודם, בשיגור אזהרות מסע לשוק המשכנתאות. פישר הזהיר מפני לקיחת הלוואות בריבית משתנה (צמוד לפריים), בטענה שאם הריבית תעלה, ההחזר יהיה גבוה יותר והלווים ייקלעו לסיכון. אלא רצה הגורל ואפילו פישר עצמו לא הצליח לחזות את מגמת הריבית.

הריבית לא רק שלא עלתה, אלא המשיכה לרדת וכעת היא נמצאת באחת מרמותיה הנמוכות בשנים האחרונות. יתרה מכך, מרבית החזאים מעריכים שהריבית בשנה הקרובה לא רק שלא תעלה, אלא אולי תמשיך לרדת. מי שנבהל מהפחדות הנגיד והתפתה לעבור מהלוואות בריבית משתנה למשכנתאות בריבית קבועה הפסיד אלפי שקלים.

בינתיים, מחירי הדיור ממשיכים לעלות בקצב ממותן יותר. שוק הדיור יתרסק או אולי ירד בצורה חדה, אם הצמיחה במשק תהפוך לשלילית ונעבור למיתון. על פי כל החזאים זה לא יקרה, והצמיחה בשנתיים הקרובות (ולא רק בגלל הגז) תהיה חיובית.

אגב, הפיקוח על הבנקים אינו רק מדבר, אלא גם עושה. לפני שבועיים הוחלט להגביל את ההלוואות ללקוחות בעלי אחוזי החזר חודשיים גבוהים מהשכר.  אז במקום שבבנק ישראל ימשיך במסע ההפחדות, מן הראוי שאת מאמציהם להורדת מחירי הדיור הם ימקדו בממשלה. הם חייבים לשכנע את הפוליטיקאים לעשות ככל שביכולתם כדי להגדיל את שיווק הקרקעות ולהקטין את יוקר המחיה בשוק הדיור.