לוקאויל, חברת הנפט הגדולה ברוסיה והשניה בגודלה בעולם, הודיעה כי היא מוכנה לחדש את שיתוף הפעולה עם איראן בעקבות הסרת הסנקציות הבינלאומיות.

"לאחר הסרת הסנקציות, אנחנו מעוניינים בכל האזורים שיש בהם מאגרי פחמימן", אמר מנכ"ל החברה וגיט אלקפרוב לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, בתשובה לשאלה אודות מהלכי החברה בעקבות הפסקת העיצומים. עם זאת, אלקפרוב לא התייחס באופן ספציפי לאף פרויקט או אתר.

מוקדם יותר היום הודיעה הודו כי שיגרה צוות לאיראן על מנת להאיץ את הקמתו של נמל שיאפשר את הרחבת קשרי המסחר בין המדינות.

הנמל עתיד לקום בעיר צ'בהאר שבדרום-מזרח איראן, ומהווה רכיב חיוני במסגרת מאמציה של הודו לעקוף את פקיסטן ולפתוח נתיב לעבר אפגניסטן, מדינה שעמה מנהלת הודו קשרים ביטחוניים וכלכליים ענפים. הודו שותפה במימון הנמל, שיאפשר גם לאיראן עצמה לפרוץ אל השווקים ההודיים.


לוקאויל. מעוניינים בכל מקום שבו יש מרבצי פחמימנים. צילום: רויטרס

עד כה, הקמת מתקני העגינה ומסופי המכולות התנהלה בעצלתיים. ההודים חששו להרגיז את ארה"ב, שהייתה להוטה לבודד את איראן בזירה הבינלאומית. ביום שני האחרון, לאחר חתימת הסכם הביניים בין איראן למעצמות, נועד שר החוץ ההודי עם סגן שר החוץ האיראני ודן עמו באפשרויות כלכליות. "עבורנו, צ'בהאר הוא צורך אסטרטגי, בלעדיו לא תהיה לנו גישה לאפגניסטן ולמרכז אסיה", אמר גורם במשרד החוץ ההודי.

כיום פקיסטן לא מאפשרת להודו להעביר סחורות בשטחה אל אפגניסטן, ורק לאחרונה התירה מעבר מצומצם של סחורות מאפגניסטן להודו. גורם במשרד החוץ ההודי אמר כי מעורבותה של ארצו בעבודות ההקמה לא הפרה את העיצומים שהוטלו על איראן, וציין כי השיפור הנוכחי ביחסי איראן עם המערב מחזק את כוונתה של הודו להמשיך בפרויקט. "הסכם ז'נבה בהחלט פתח אפשרות להגברת הקצב", אמר הגורם.