בשורה משמחת לציבור המעסיקים. שר האוצר יאיר לפיד החליט הבוקר (ד') לקצץ מחצית מהתוספת למס המעסיקים לביטוח הלאומי, שהוטלה על התעשיינים החל מה-1 לינואר 2014. המס שבמקור אמור היה לגדול בחצי האחוז יקוצץ במחצית ויגדל ב-0.25% בלבד.

ההחלטה הסופית התקבלה הבוקר בהסכמת ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפיד היה מודע לחשיבות התעשייה ותרומתה הרבה לעידוד התעסוקה. הוא החליט שלאחר העלאת מס החברות ב-1.5% יהיה זה בעייתי אם על התעשיינים יוכבד המס בשיעור נוסף והחליט להקל על הנטל. ההחלטה התקבלה גם בהסכמת אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר. 


לפיד, קיבל את הסכמת נתניהו. צילום: מרק ישראל סלם

משמעות ההחלטה מבחינת האוצר אינה פשוטה: תוספת של חצי אחוז של מס המעסיקים משמעותה הכנסה של 800 מיליון שקל. הפחתת התוספת במחצית משמעותה אובדן הכנסות של 400 מיליון שקל. 

נראה כי בזכות עודפי התקציב ניתן יהיה למצוא את המקור הכספי למימון אובדן ההכנסה. ההמלצה להעלות את מס המעסיקים לביטוח הלאומי התקבלה לפני שנתיים על ידי ועדת טרכטנברג.

ההמלצה הייתה להעלות את המס ב-3% ולפרוס את זה על פני מספר שנים. אלא שמאז מצב התעשייה הורע ושבועות האחרונים דובר על גידול במספר המפוטרים.

כנשיא התאחדות התעשיינים משמש צבי אורן וכמנכ"ל משמש אמיר חייק. אורן שב והתריע בחודשים האחרונים על הפגיעה הקשה בתעשייה ובייצוא בגלל הדולר הנחלש ועל ייקור ההוצאות השונות.